Trump dává najevo, že směřuje k plné obchodní válce proti Číně

Prezident Trump hrozí zavedením cel na dalších 267 mld. dolarů zboží a jeho poradce Kudlow říká, že USA chtějí vytvořit koalici proti Číně.

Trump navyšuje sázky, tak o jeho rozhodnutí podat si Čínu kvůli obchodu, informuje Bloomberg. Trump totiž oznámil, že je ochoten uvalit 267 mld. dolarů na čínské zboží, navíc ke 200 mld., které už jsou v procesu.

Pokud toto Trump skutečně uskuteční, pak zboží pod cly bude větší než celý objem zboží, který USA kupuje z Číny.

Zdá se, spekuluje Bloomberg, že Trump se chce soustředit na Čínu. V červenci bylo dohodnuto příměří s EU (pozn. red.: Trump navzdory tomu permanentně vyhrožuje cly na auta), nyní bylo dosaženo předběžné dohody s Mexikem, běží vyjednávání s Kanadou, dohoda s Jižní Koreou se blíží uzavření.

Ekonomický poradce Larry Kudlow uvedl, že USA „chtějí vytvořit koalici ochotných“, která půjde proti Číně a zapojí EU, Japonsko a další. Kudlow řekl, že Číňané mohou zjistit, že budou izolováni.

Poslední čísla ukazují, že čínský obchodní přebytek s USA dosáhl rekordu 31,1 mld. dolarů za srpen. Je to dáno nejspíš tím, že exportéři si zajištují dodávky, než přijde další várka cel.

Kudlow zároveň naznačil, že Trump je ochoten se sejít s čínským prezidentem, zřejmě při příležitosti zahájení Valného shromáždění OSN.

Trump poté zase začal vyhrožovat. Japonsko bude mít velký problém, když s USA neuzavře novou smlouvu. Dále také uvedl, že „Kanada je (USA) okrádala velmi dlouho“. Dál tak zopakoval své hrozby – uvalit cla na auta, protože cla na auta by zruinovala řadu zemí, včetně Kanady.

Americké firmy mají velké obavy, že Trumpova obchodní politika způsobí doma velké škody. Apple napsal vládě dopis, že navržená cla vůči Číně pokrývají obrovskou škálu produktů, které se využívají dále ke zpracování v USA. Cla na čínské nákupy by silně ovlivnily americký životní styl, od šatů po jídlo a auta.

Zástupce distributorů obuvi řekl, že se jedná prostě o katastrofu.

USA již uvalily cla na 50 mld. čínského dovozu, což okamžitě z Pekingu vyvolalo odvetu. Americký průmysl se snaží cla zablokovat. Další cla ve výši 200 mld. dolarů by mohla být právně sporná, protože se jedná o odvetu, ne o reakci na neférové obchodní praktiky, varuje asociace spotřebních technologií.

Jenže šance na úspěch v právním poli je slabá, zakončuje článek Bloomberg, protože prezident má v obchodu široké pravomoci a může klidně říct, že těch dalších 200 mld. navazuje na předcházející cla.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.