Lula prý odstupuje ze své prezidentské kandidatury

Reuters. Bývalý prezident Brazílie a politik Strany práce Luiz Inacio Lula da Silva nebude v nadcházejících prezidentských volbách zřejmě kandidovat. Podle dvou zdrojů se Lula kandidatury vzdá ve prospěch Fernanda Haddada, který se tak stane oficiálních kandidátem strany.

Lula doufal, že Nejvyšší soud bude souhlasit s jeho odvoláním, aby tak dostal více času, když volební soud jeho kandidaturu nepovolil.

Podle zdrojů z brazilské Strany práce bude odstoupení Luly a kandidatura Haddada oznámena v jihobrazilské Curitibě, kde Lula vykonává svůj trest za přijetí úplatků od dubna letošního roku.

I když Lula stále čeká na rozhodnutí Nejvyššího soudu, rozhodl se, že nebude riskovat vyřazení strany z prezidentských voleb a uvolní místo oficiálnímu kandidátovi strany Haddadovi, tvrdí zdroje.

Podle posledních výzkumů veřejného mínění má nyní Haddad podporu 9 % voličů, což je nárůst ze 4 % a ukazuje to na počátek přechodu od Luly k Haddadovi jako novému kandidátovi.

Největší podporu má před volbami krajně pravicový Jair Bolsonaro, který má po zranění nožem celkem 24 % hlasů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.