Souhrn dnešních zpráv !A: Brexitová dohoda je blíž, brazilský Lula vzdává kandidaturu a Kim se chce znovu sejít s Trumpem

Vyjednavač za EU je mírně optimistický ohledně dohody o Brexitu. Velkým „ale“ je i nadále Severní Irsko. Levicová ikona brazilské politiky Lula nebude zřejmě kandidovat. Severokorejský Kim se chce znovu sejít s Trumpem.

Mírný optimismus. Dohoda o Brexitu by mohla být v listopadu

AP. Evropský hlavní vyjednávač pro Brexit Michel Barnier ve Slovinsku řekl, že je opatrně optimistický ohledně možnosti dosáhnout dohodu o odchodu z EU mezi Velkou Británii a blokem letos v listopadu. Dohoda je podle Barniera blízko a podařilo se celkem najít shodu u asi 80 % položek. Realisticky je tak možné podle Barierova hodnocení mít dohodu během asi 6 až 8 týdnů.

Přes optimismus Barnier znovu zopakoval, že je to dohoda ohledně režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republiku, co velmi komplikuje vyjednávání.

Jeho komentáře vedly k posílení hodnoty britské libry. Velká Británie má z Unie vystoupit 29. března 2019.

Lula prý odstupuje ze své prezidentské kandidatury

Reuters. Bývalý prezident Brazílie a politik Strany práce Luiz Inacio Lula da Silva nebude v nadcházejících prezidentských volbách zřejmě kandidovat. Podle dvou zdrojů se Lula kandidatury vzdá ve prospěch Fernanda Haddada, který se tak stane oficiálních kandidátem strany.

Lula doufal, že Nejvyšší soud bude souhlasit s jeho odvoláním, aby tak dostal více času, když volební soud jeho kandidaturu nepovolil.

Podle zdrojů z brazilské Strany práce bude odstoupení Luly a kandidatura Haddada oznámena v jihobrazilské Curitibě, kde Lula vykonává svůj trest za přijetí úplatků od dubna letošního roku.

I když Lula stále čeká na rozhodnutí Nejvyššího soudu, rozhodl se, že nebude riskovat vyřazení strany z prezidentských voleb a uvolní místo oficiálnímu kandidátovi strany Haddadovi, tvrdí zdroje.

Podle posledních výzkumů veřejného mínění má nyní Haddad podporu 9 % voličů, což je nárůst ze 4 % a ukazuje to na počátek přechodu od Luly k Haddadovi jako novému kandidátovi.

Největší podporu má před volbami krajně pravicový Jair Bolsonaro, který má po zranění nožem celkem 24 % hlasů.

Kim se chce znovu sejít s Trumpem

Reuters. Americký prezident Donald Trump obdržel „velmi přátelský“ dopis od severokorejského lídra Kim Čong-una, uvádí Reuters. Dopis navrhuje také druhé setkání mezi Trumpem a Kimem. Dle vyjádření Bílého domu bylo hlavním obsahem dopisu právě navržení nového setkání.

Obě země vedou jednání o denuklearizaci Severní Koreje od prvního setkání lídrů v červnu. Zatím bez konkrétních výsledků.

Kim nyní navrhuje další summit s Trumpem. Jeho datum není ale nyní jasné. S Kimem bude v druhé půlce září jednat na dalším, v pořadí třetím, summitu v Pchongjangu jihokorejský prezident Mun Če-in. Munova vláda se snaží o trojstrannou diplomacii, ale podle vyjádření Jižní Koreje nejsou zatím splněny podmínky pro možnost summitu na úrovni Jižní Korea – Severní Korea – USA. Podobného názoru je také Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.