Vládní Jednotné Rusko v nedělních volbách oslabilo

Za hlavní příčinu se považuje kontroverzní důchodová reforma, kterou strana Jednotné Rusko podporuje.

Poprvé za deset let se bude v některých ruských regionech konat druhé kolo voleb gubernátorů. Ve čtyřech volebních okrscích se kandidátům nepodařilo v prvním kole získat dostatečnou voličskou podporu. Navíc došlo k tomu, že ve volbách do místních parlamentů oslabila svoje pozice strana Jednotné Rusko.

Jediný volební den (jde o spojení více typů voleb v jeden den, například volby do regionálních legislativních sborů, volby gubernátorů a starostů, které se konají vždy jen v části regionů Ruska – pozn. red.) v Rusku proběhl v neděli. V případě čtyř regionů se bude konat druhé kolo voleb gubernátora. Jde o Chakasii, kde se dnešní gubernátor Viktor Zimin utká s Valentinem Konovalovým z Komunistické strany RF, který má nakročeno k výhře.

Podobně je to v Primorském kraji, kde Andrej Tarasenko, dočasně pověřený funkcí gubernátora, stojí proti komunistovi Andreji Iščenkovi. V Chabarovském kraji je to Vjačeslav Šport, proti kterému kandiduje liberální demokrat Sergej Furgal. A nakonec ve Vladimirské oblasti bude stát Světlana Orlova proti liberálnímu demokratovi Vladimiru Sipjaginovi.

Naopak moskevský starosta Sergej Sobjanin v nedělních volbách zvítězil s přehledem a dostal celkem 70 % hlasů, při volební účasti asi 31 % voličů.

Druhé kolo těchto voleb je v současném Rusku prakticky ojedinělé, podobná situace nenastala od roku 2004, kdy byly volby gubernátorů na čas zrušeny.

V Kremlu podle článku očekávali druhé kolo pro regiony Chakasie, Chabarovský kraj a Vladimirská oblast. V případě Chabarovského kraje je problém v tom, že kandidující gubernátor skoro nevedl kampaň. Ve Vladimirské oblasti jde o konflikt mezi místními elitami. A v případě Chakasie měl provládní kandidát příliš nízký rating podpory od samotného začátku.  Překvapením tak byl jenom neúspěch v případě Primorského kraje, kde se ale špatný výsledek dává za vinu dopadům tajfunu Džebi. Ovšem právě v Primorském kraji má Tarasenko největší šance druhé kolo vyhrát. V Chakasii, Chabarovském kraji a ve Vladimirské oblasti je situace o něco složitější.

V kontextu důchodové reformy si vládní strana Jednotné Rusko zhoršila pozice i v rámci regionálních zákonodárných sborů. Tyto volby proběhly v celkem 16 regionech Ruska. Největší ztráty (24,64 % dolů) utrpělo Jednotné Rusko v Uljanovské oblasti, propadlo také v Chakasii, má teď o 20 % hlasů méně a totéž platí pro Ivanovskou a Kemerovskou oblast. 15% ztráty se týkají Baškirska, 10 % ztratila v Zabajkalském kraji a Vladimirské a Irkutské oblasti.

V dalších 6 regionech (Burjatsko, Archangelská, Rostovská, Jaroslavská oblast a Něněcký autonomní okruh) se propad pohyboval mezi 2 až 8 %. Z Jednotného Ruska nyní zní, že důvodem ztrát je důchodová reforma, kterou strana podpořila.

Ve dvou regionech – Jatutsku a Kalmycku – podpora Jednotného Ruska oproti celkovému trendu narostla.  V celkem 3 regionech volby do regionálních legislativních sborů vyhráli komunisté – v Irkutské a Uljanovské oblasti a v Chakasii.  Totéž platilo v případě městských voleb v Novgorodě.

Podle zdroje ale vedení Jednotného Ruska vidí výsledky jako dobré, strana očekávala horší ztráty. Podobného mínění je také Kreml, kde se očekávalo, že důchodová reforma přinese straně ztráty. Podle zdroje z Kremlu je nejdůležitějším výsledkem voleb to, že žádná z opozičních stran se nedokázala postavit do čela protestů proti zvýšení důchodového věku.

Ilustrační obrázek: Autor – DonSimon – Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72580682

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.