Írán našel způsob, jak obcházet americké sankce

Investiční fond íránské vlády se zaměřuje na investice v oblastech, které ohrožují americké sankce.

Francouzští a íránští vědci oznámili celkem 3 milionový plán (v dolarech) na investici do zkrachovalé farmaceutické továrny ve Francii, napsaly noviny Wall Street Journal (vydání 1/09/2018). Většinový vlastník není tajný, je to íránská vláda. Írán tak prostřednictvím svého zahraničního investičního fondu potichu obchází americké sankce. Fond má desítky investic v celkem 22 zemích světa v rozsahu asi 5 miliard dolarů. Investice dávají přednost oblastem, které umožňují přístup ke službám, zboží a technologiím, které jsou ohroženy americkou sankční politikou. Vedle toho teheránská vláda doufá, že se jí tak podaří posílit důvěru a překonat izolaci země.

V případě investice do francouzské farmaceutické společnosti se jednalo o možnost získat léky na tuberkulózu či rakovinu, které by jinak díky sankcím bylo obtížné nakoupit. Cílem je, aby se Írán stal nezávislým na sankcích. Od květnového odchodu USA z jaderné dohody a zavedení první sady sankcí došlo v Íránu k ekonomickým problémům, včetně oslabení íránské měny, odchodu zahraničních investorů a inflace. Teherán se snaží sankce USA různými způsoby obejít, týká se to i vývozu ropy, kde Írán hledá nové partnery a možnosti výměnného systému.

Obecně investiční fond neoperuje v dolarech. Jeho investice zahrnují například afghánskou obchodní firmu, brazilskou továrnu na autosoučástky, německou společnost vyrábějící potrubí, a dokonce leasingovou společnost v Ománu.

V některých případech USA proti fondu zasáhly a omezily jeho investiční příležitosti, proto fond jedná velmi diskrétně. Francouzskou farmaceutickou firmu koupil prostřednictvím pařížské společnosti, ve které íránská vláda vlastní 60 % podíl. Ve Francii investici uvítali, protože umožní zaměstnat asi 40 lidí v regionu, kterého se tvrdě dotkla hospodářská krize.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.