Orbán vydírá evropské konzervativce

Maďarský premiér uvažuje o pravicovém svazku s italským ministrem vnitra Matteem Salvinim. A dokonce hrozí, že změní Evropu navždy, píše německý Die Welt.

Evropský parlament bude hlasovat o spuštění článku sedm proti Maďarsku, a to proto, že Orbánovo Maďarsko údajně systematicky porušuje základní hodnoty EU. Z Německa zaznívá také požadavek, aby Orbánův Fidesz byl vyloučen z frakce křesťansko-demokratických stran.

I v samotné frakci se najdou hlasy pro vyloučení Fidesz. Kdyby totiž frakce nebyla rozpolcena, pak spuštění článku 7 nemá šanci dostat dost hlasů. Nejde jen o morální debatu, připomíná Die Welt, Fidesz je významný pro celou frakci, vždyť má 11 z 21 maďarských europoslanců.

Orbán dobře ví, jakou sílu má a dobře  rozvažuje, jak ji použít, klidně i mimo frakci křesťanských stran. Zmínil možnost vzniku nového uskupení národně konzervativních stran zemí střední Evropy. Další možností je svazek protimigračních stran, který navrhuje italský ministr vnitra Matteo Salvini.

Salvini hovoří o Orbánovi jako o svém vzoru, Orbán mu oplácí oslovením „hrdina.“

Ale zbývá otázka: co když se frakce křesťanských konzervativních stran nenechá/nechá? „zorbánizovat?“

Die Welt vyjadřuje obavy, že Orbán promýšlí kroky i nad rámec EU. Viz jeho návštěva v Černé Hoře, kterou chválil za pokrok. Dal si pozor, aby o ní hovořil jako o zemi „střední Evropy“ a dal jí šanci stát se částí „ekonomicky nejsilnějšího regionu“ Evropy. Die Welt se domnívá, že to, že nepoužil výraz EU, není omyl. Možná jde o úsilí zemí Visegradu, které plánují posílení spolupráce. Nebo o nějakou záchrannou síť – pokud se EU posune dál k rozpadu, objeví se nějaká východní EU, spekuluje die Welt.

Orbán na konci srpna formuloval základní teze pro střední Evropu. Jde o výstavbu střední Evropy tak, aby se stala velkým, silným a politicky stabilním ekonomickým regionem. A znovu použil výraz „ekonomický region“ a zdůraznil, že střední Evropa je jiná než ta západní.

Jeho teze říkají, že každá země má právo odmítnout multikulturalismus, pečovat o křesťanskou kulturu a tradiční rodinu, chránit své strategické trhy a průmysl a bránit své hranice před migranty. Každá země má právo trvat v zásadních otázkách na principu „jedna země, jeden hlas“, což by nemělo být v EU obcházeno.

Die Welt k tomu píše, že Orbán otevírá dveře budoucnosti, v níž půjde EU kvůli svým pravidlům vnitřního trhu a kvůli většinovému rozhodování Středoevropanům tak na nervy, že si raději vytvoří vlastní struktury.

Členství v EU je prozatím v maďarském státním zájmu. Orbán se bude snažit přesvědčit frakci, že bez něj budou po volbách v roce 2019 slabší, že ho potřebují a podle toho by s ním měli také zacházet.

Orbán může také tvrdit, že pokud se křesťanské strany budou méně orientovat na něj a více na centrismus Merkelové, budou ztrácet hlasy.

Nemluvě o tom, že je bude chtít přesvědčit, že bude lepší, když přijmou jeho postoje ke změně EU, tedy méně Bruselu, více národního státu. Orbánův odchod by totiž, pokud by se rozhodl vytvořit novou stranickou frakci, mohl znamenat začátek ztrát pro křesťanské demokraty.

Orbán je přesvědčen, že musí vyhrát. Buď bude mít větší vliv v Evropě jako silný představitel zmenšující se křesťanské frakce a jako silný hlas ohledně budoucnosti EU.

Anebo vznikne nová frakce stran, které se budou točit kolem něj a jeho idejí, stačí se podívat na Salviniho protimigrační hnutí. Orbán by se stal svého druhu revolučním vůdcem.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – European People’s Party – EPP Congress Madrid, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45303762

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.