Souhrn dnešních zpráv !A: Putin navrhuje mír Japonsku, Mayovou chtějí odvolat a ruskou ekonomiku čeká zpomalení

Vladimir Putin navrhuje Japonsku uzavřít mírovou dohodu do konce roku. Theresa Mayová čelí opozici euroskeptických poslanců vlastní strany. Ruské ministerstvo čeká další zpomalení růstu ekonomiky.

Putin japonskému premiérovi: podepišme mírovou dohodu ještě letos

Reuters. Ruský prezident ve středu v přítomnosti japonského premiéra navrhnul, aby obě země ještě letos podepsaly mírovou dohodu.

Vladimir Putin hostí Šinzó Abeho na Východním ekonomickém fóru v ruském Vladivostoku. Obě země doposud, a to od roku 1945, neuzavřely mírovou dohodu. Brání jim v tom letitý spor o ostrovy v Tichomoří. „Uzavřeme mírovou dohodu do konce tohoto roku, bez nějakým podmínek,“ řekl Putin v rámci jednání fóra. Premiér Šinzó, který seděl hned vedle ruského lídra na návrh nijak neodpověděl.

Pod Mayovou se třese křeslo

Reuters. BBC informovala o tom, že kolem 50 konzervativních poslanců tajně diskutovalo o tom, jak a kdy Theresu Mayovou z úřadu premiéra země i lídra Konzervativní strany odstranit. Jedná se o skupinu euroskeptických poslanců, kteří nesouhlasí s brexitovou dohodou mezi EU a Velkou Británii tak, jak ji obhajuje Mayová. Skupině například vadí plány na zónu volného obchodu mezi EU a Velkou Británii a také otázka hranice mezi Severním Irskem a Irskem.

Skupina o odvolání Mayové diskutovala v úterý a podle informací BBC už zaslala dopis, ve kterém požaduje hlasování o nedůvěře. Podle pravidel v Konzervativní straně se volba vedení strany spouští v případě, kdy 15 % z poslanců strany v parlamentu vyvolá hlasování o nedůvěře. Nyní je jedná o 48 poslanců z 315.

Rusko čeká další ekonomické zpomalení

Interfax. Podle informací ruského ministra pro ekonomiku Maksima Oreškina si projde ruská ekonomika v prvním kvartále roku 2019 zpomalením růstu. Na vině má být plánované zvýšení DPH. Následně se očekává zvyšování růstu ekonomiky. Zvýšení DPH bude mít podle Oreškina dočasný negativní dopad. V druhém či třetím kvartále roku 2019 se ekonomika podle ministerstva rozhýbe.

V nejbližším půl roce až roce je třeba očekávat také nestálost ruského trhu s valutami (tedy především kurzu rublu), nicméně během následujícího roku se ruské hospodářství má prý stabilizovat. Důvodem pro nestálost je vnější situace na rozvíjejících se trzích. Důvodem jsou ale také sankce, připustil ruský ministr.

Ministerstvo uvedlo, že ve druhém kvartálu roku 2018 ruská ekonomika rostla na 1,9 %, nyní se očekává další pokles. Celkově rostla ruská ekonomika od ledna do července 2018 na 1,8 % HDP.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.