Evropský parlament schválil kontroverzní reformu copyrightu

Zastánci svobody slova hovoří o naprosté katastrofě, nová reforma má změnit internet k nepoznání.

Pozn. redakce: přinášíme zásadní text, kterým se EU vydala na cestu cenzury internetu a především na cestu ke zničení malých, alternativních webů, jako je náš časopis.

EP podpořil kontroverzní reformu online copyrightu, včetně sporných článků 11 a 13. Článek 13 například říká, že platformy, které mají velký obsah (třeba YouTube) budou odpovědné za porušení copyrightu uživateli.

V červenci dodatky poslanci odmítli, ale nyní na ně došlo. Vítězství je to hlavně pro Axela Vosse, který za copyrightovou reformou stojí.

Například byl mírně upraven článek 11 – takže odkazy budou moci obsahovat jednotlivá slova (!) z obsahu, na který je dáván odkaz. Kritici totiž tvrdili, že opatření vlastně postaví odkazy mimo zákon.

Zatímco Voss zářil, zastánci svobody slova hovoří o naprosté katastrofě. Přesto jen jeden z poslanců povstal a řekl, že se jedná o „obrovský zásah proti svobodě slova na internetu“.

Pirátská poslankyně Julia Redová průběžně návrh ostře kritizovala. Říká, že platformy budou reagovat tak, že si nastaví filtry, které zachytí i takový obsah jako jsou parodie a memy. Vlastně tím EU nastaví daň z odkazu.

Julia Redová řekla, že rozhodnutí EP je ranou pro volný a svobodný Internet. To, co dáváme na internet a sdílíme bude mít limity právní a technické. Je jasné, že Evropský parlament dává před svobodou slova přednost korporátním ziskům.

V Německu už pět let platí „daň z odkazu“ (link tax), ale nikdo, žádný novinář ani vydavatel, na tom zatím nevydělal ani pětník, jen začínající projekty v oblasti zpravodajství se musely zastavit a soudy se ohledně „odkazu“ pohybují ve značné právní nejistotě. Totéž se bude nyní opakovat na celé úrovni EU.

Poslankyně Schaakeová uvedla, že se jedná o katastrofální výsledek pro ochranu základních práv, běžné uživatele internetu a evropskou budoucnost v oblasti umělé inteligence. Je to krok zpět. Souhlasí s ní i poslankyně Stihlerová, která říká, že opatření jen omezí svobodu slova a vytvoří zásadní bariéry pro vstup začínajících firem na trh.

Komise výsledek hlasování velice přivítala. Direktiva by měl být schválena co nejdříve, ideálně ještě do konce roku.

Je to prý pozitivní signál o modernizaci práv copyrightu. Velice šťastný je hudební byznys, který si dlouho stěžoval, jak doplácí na to, že vše je online. Evropská rada vydavatelů si pochvaluje, že hlasování EP prosadilo „evropské hodnoty“. Prý jde dokonce o základní funkci naší demokracie, hlasováním pro práva vydavatelů bude „zajištěna udržitelnost evropského tisku.“

Redová varovala před veřejnými protesty, ona sama doufá, že nařízení ještě může být odmítnuto, až dojde na konečné hlasování před Evropskými volbami.

Asociace výpočetního a komunikačního průmyslu uvedla, že byla ignorována varování akademiků, inovativních vydavatelů, výzkumných institucí i dalších. Výhody internetu pro uživatele jsou ohroženy. Místo přenesení copyrightu do 21. století je to návrat zpět. Spotřebitelé nyní vytvářejí hudbu, videa a obrázky a sdílí své výtvory online. Ale poslanci se rozhodli, že tuto kreativitu ohrozí.

Dopady tohoto rozhodnutí jsou jasné. Platformy jako Google či YouTube nebudou mít na výběr a budou skenovat a filtrovat jakýkoliv obsah, který budou chtít uživatelé nahrát. Ukazuje se v praxi, že řada nahrávek bude i zcela neoprávněně blokována. „Reforma“ je ku prospěchu copyrightového průmyslu na úkor spotřebitelů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.