Maďarsko dostalo políček od Evropského parlamentu

Disciplinární řízení s Maďarskem bude zatěžkávací zkouškou jednoty Evropské unie.

Hlasování zahájí disciplinární proces, který bude zátěžovým testem pro jednotu EU, píše Politico.

Evropský parlament hlasoval o tom, zda Maďarsko porušuje klíčové hodnoty EU a svým hlasováním spustil disciplinární proces.

448 hlasů bylo pro, objevily se obavy ohledně nezávislosti soudů, korupce, svobody slova, akademické svobody, práv minorit a migrantů atd., proti bylo 197 poslanců, 48 se zdrželo.

Hlasování ukazuje rozdělení uvnitř EU, někteří zdůrazňují, že je komunitou liberálních hodnot, zatímco Orbán hovoří o „neliberální demokracii“. V prvním táboře jsou Francie, Německo a Evropská komise, ve druhém země střední a východní Evropy.

Komise již v minulém roce zahájila řízení podle článku 7 proti Polsku kvůli soudní reformě. Může dojít až k tomu, že země bude zbavena práva hlasovat. Taková situace nejspíš nenastane, protože vyžaduje jednomyslné schválení členskými zeměmi a mnoho vlád takový krok udělat nechce.

Orbán měl s Bruselem řadu konfliktů především kvůli uprchlíkům a migrantům. Hlasování zvyšuje tlak na evropskou křesťanskou frakci lidových stran, která je největší skupinou v EP, aby Orbánův Fidesz vyloučila ze svých řad. Manfred Weber, který frakci v EP vede, zatím tvrdí, že to udělat nechce.

Maďarský ministr zahraničí popsal hlasování jako pomstu promigračních politiků. Tvrdí také, že došlo k podvádění, protože zdržení se hlasování nebylo započítáno, takže není jasné, zda bylo dosaženo dvoutřetinové většiny. Maďaři tvrdí, že hlasování je neplatné.

Orbán hovořil k Parlamentu den před hlasováním, vylíčil svou zemi jako obránce konzervativních křesťanských hodnot a odmítl jakékoliv ústupky.

Hlasování parlamentu přesunulo další krok na členské vlády v Radě EU. Jenže Rada se může dokonce i rozhodnout o věci vůbec nediskutovat či neučinit rozhodnutí. Smlouva o EU nespecifikuje žádné lhůty či časový postup.

Případem Polska se agenda Rady zabývá už měsíce a za tím bez výsledku. Cílem prý nejsou sankce, uvedl jeden z úředníků, ale navrátit zemi k praxi, která je tolerovatelná.

Orbánovi kritici v Budapešti hlasování EP přivítali, je to prý červená karta za porušování evropských hodnot.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.