Německá ministryně obrany chce v Sýrii „důvěryhodné odstrašení“

Německo sice upředňostňuje diplomacii, ale je připraveno i na nasazení Bundeswehru.

Ministryně obrany Ursula von der Leyenová požaduje „důvěryhodné odstrašení“ proti použití chemických zbraní v Sýrii. Navrhla dokonce nasazení Bundeswehru v případném vojenském útoku.

Van der Leyenová tvrdí, že Německo má odpovědnost, čímž zdůvodňuje možné nasazení německé armády v mezinárodním vojenském útoku na Sýrii. Údajně se obává ofenzívy syrské vlády na Idlíb a možného použití chemických zbraní.

Ministryně uvedla, že mezinárodní společenství musí udělat vše proto, aby chemické zbraně nebyly použity. Je to prý lekce, kterou si je potřeba vzít z hrůz první světové války, řekla.

Diplomacie má sice přednost, ale Německo musí být připraveno situaci s partnery prověřit a pak rozhodnout na základě ústavy.

Po vyjádření ministryně nastala intenzivní vnitroněmecká debata. Předsedkyně SPD Nahlesová nasazení Bundeswehru kategoricky vyloučila, CDU/CSU ale tuto možnost nevylučuje. Merkelová už zkritizovala SPD za to, že nechce dovolit Bundeswehru zasáhnout. V Bundestagu řekla, že není možné se „dívat stranou“, když jsou někde používány chemické zbraně. Maas se snažil vykličkovat tvrzením, že je potřeba zabránit tomu, aby taková situace vůbec nastala. O nasazení armády navíc musí hlasovat parlament.

Gregor Gysi byl zásadně proti nasazení německé armády. Požadavek ministryně, aby Bundeswehr napochodoval do Sýrie, označil za „dobrodružný“ a doufá, že se výjimečně prosadí SPD se svým NE a bude na něm trvat. Ale SPD prý už nyní kolísá.

Také Zelení a AfD účast na možné vojenské akci v Sýrii odmítají.

Prozatím je Bundeswehr přítomen v Jordánsku v rámci mezinárodního nasazení proti tzv. Islámskému státu. Již řadu dní se počítá s velkou ofenzívou syrských jednotek na provincii Idlíb, poslední baštu tzv. rebelů.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.