Souhrn dnešních zpráv !A: USA zvou Čínu k jednání, Polsko sankce proti Maďarsku nepodpoří a Washington odsoudil volby na Donbase

Ministr financí USA zve čínské protějšky jednat před další várkou cel. Varšava odmítla podpořit potrestání Maďarska. USA považují připravované volby na Donbase za „nezákonné“.

USA pozvaly Čínu k dalšímu jednání o obchodě

Reuters. Spojené státy pozvaly čínské představitele k dalšímu jednání o obchodních vztazích. Sdělil to ekonomický poradce Bílého domu. USA se připravují na další eskalaci americko-čínské obchodní války s novými cly na zboží v hodnotě 200 miliard dolarů.

Larry Kudlow sdělil televizi Fox News, že ministr financí Steven Mnuchin poslal nové pozvání pro čínské představitele, ale odmítl věc dále komentovat. Podle zdrojů z ministerstva financí se pozvání týká čínského protějšku, čínského vicepremiéra a také ekonomického poradce prezidenta Si Ťin-pchinga.

Polsko sankce proti Maďarsku nepodpoří

Reuters. Polsko dalo najevo, že bude proti jakýmkoliv evropským sankcím proti Maďarsku, které bylo obviněno z porušování principů evropských pravidel pro demokracii. Podle polského vyjádření má každá země právo si dělat vlastní domácí reformy podle uvážení a kroky proti Maďarsku povedou jenom k dalšímu posílení rozdílů v EU.

Evropský parlament odhlasoval ve středu zahájení potrestání Maďarska podle článku 7 za to, že nedbá na demokratické normy, občanská práva a za korupci.

Volby na Donbase jsou nezákonné, Washington

Interfax. Spojené státy se nechaly slyšet, že připravované listopadové volby v neuznaných lidových republikách Doněcka a Luhanska jsou nezákonné a proti minským dohodám. „S ohledem na pokračující kontrolu ze strany Ruské federace nad těmito územími, jsou tam konané volby nepřijatelné a hrubě protiřečí povinnostem Ruska v minských dohodách“, řekla americká představitelka pro Interfax.

Volby se v obou „lidových republikách“ mají konat 11. listopadu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.