Čína a Rusko toho mají hodně společného, nejen vojenská cvičení

South China Morning Post píše, že posílení vazeb mezi Pekingem a Moskvou je vhodné i v ekonomické oblasti, a to kvůli obchodní válce vedené USA. Obě země se doplňují ve svých silných stránkách a potřebách.

Největší ruské vojenské cvičení od dob studené války se časově sešlo se setkáním čínského a ruského prezidenta. Regionální ekonomické fórum se týkalo obchodu a vzájemné spolupráce. Vzhledem k tomu, že USA vedou proti Číně obchodní válku a roste napětí mezi Západem a Moskvou, pak je to možné vidět jako vytváření spojenectví Ruska a Číny proti Západu.

Geopolitická realita je ovšem komplikovanější, píše SCMP. Rusko a Čína si dobře rozumí i v ekonomické oblasti, protože se vzájemně doplňují. Větší spolupráce pomůže navýšit i jejich ekonomickou bezpečnost a stane se dobrým faktorem regionální stability.

Vojenská spolupráce obou zemí je logická, protože obě dvě země čelí velkému tlaku Západu. Ale na druhou stranu takto rozsáhlá cvičení spíše zvyšují napětí a podezření, že se svět propadne do nové studené války. Jako u obchodní války, žádní vítězové nebudou a skončí to špatně pro všechny.

Američané mají za nárůst napětí s Ruskem a Čínou také svou odpovědnost. Čínský příspěvek 3 000 elitních jednotek a moderního vybavení je bezprecedentní. Vojenská spolupráce se v posledních letech soustřeďovala na boj proti terorismu, ale nyní se vrací zpět k velmocenské realitě.

Rivalita je zdrojem obav, zvýrazňuje nutnost nechat komunikační články mezi zeměmi otevřené pro kooperaci, ale i proto, aby nedošlo k nedopatřením.

Obchodní válka USA proti Číně i nové sankce EU a USA proti Rusku posunuly Rusko a Čínu blíže k sobě. Prezident Putin a Si Ťin-pching chtějí společně stát proti Trumpově agendě unilateralismu a obchodního protekcionismu. Rusko potřebuje nové trhy, investice a úvěry a také přístup k technologiím, Čínu vnímá jako prvotní zemi. Čína může zmenšit rizika z obchodního sporu s USA právě tím, že bude více obchodovat Ruskem.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Oficiální stránky prezidenta Ruské federace (www.kremlin.ru)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.