Německo: kdo hlasoval pro Orbána?

Veřejnoprávní Tagesschau hodnotí pozitovně „historické hlasování“, které vedlo k zahájení řízení proti Maďarsku. Všímá si ale toho, že CSU proti Orbánovi až na jednu výjimku nešla.

Tagesschau vysoce hodnotí zprávu poslankyně Judith Sargentini z Nizozemska. Zahrnula prý vše, od svobody shromažďování, po ohrožení justice až k zavření univerzity. Byl to prý pochmurný obrázek Maďarska. A tak proto Evropský parlament dvěma třetinami odhlasoval, že je v zemi ohrožen právní stát. Jean-Claude Juncker potvrdil, že i on sám by hlasoval pro zahájení řízení.

Poslanci CSU se ovšem nepřipojili. Strana má již dlouho dobré vztahy s Viktorem Orbánem a často byl hostem na jejích stranických setkáních. Členové CSU Orbána obdivují, především kvůli jeho tvrdému postoji vůči migrantům.

Šéf frakce Manfred Weber byl jediným poslancem za CSU, který hlasoval za zahájení řízení proti Maďarsku. Weber to také oznámil předem, ale své stranické kolegy očividně nepřesvědčil. Pro Webera je Orbán zátěží pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Má totiž velké ambice, rád by byl příštím šéfem Evropské komise. Chce být vnímán jako proevropský politik. Jenže ani tato známá fakta nezabránila tomu, aby se členové strany postavili za Orbána.

Členové CDU v Evropském parlamentu naopak hlasovali téměř jednomyslně proti Orbánovi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.