Reddit a Wikipedie zásadně ohroženy novým autorským zákonem EU

Evropský parlament nakonec drtivě schválil to, co ještě v létě bylo poslanci odmítnuto: články jedenáct a třináct. Takže daň za odkaz a filtry byly o něco upraveny a europoslanci je schválili.

K velkým kritikům patří Reddit a nadace Wikimedia. Zástupce Reddit uvedl, že hlasování je obrovskou ranou pro svobodný internet a pro malé firmy jako je Reddit. Je smutné, jak parlament zcela ignoroval hlasy těch, kteří znají internet nejlépe.

Zákon byl navržen tak, aby poskytl vydavatelům způsob, jak zpeněžit společnosti, které odkazují na jejich obsah. Firmy jako YouTube budou muset zavést filtry (tj. cenzuru, pozn. redakce), aby uživatelé nesměli sdílet nelicencovaný materiál. Kritikové říkají, že monitoring internetu vytvoří obrovskou zátěž pro malé platformy a filtrování povede k cenzuře.

Parlament tímto krokem zcela zvrátil rozhodnutí Evropského soudu v Lucemburku. Tehdy totiž soud rozhodl, že stránky nemají být nuceny instalovat filtry. Marné bylo varování, že „článek 13 je bezprecedentní krok směrem k transformaci internetu z otevřené platformy pro sdílení a inovace na nástroj pro automatizovaný dohled a kontrolu uživatelů“.

Evropský parlament se přihlásil k zastaralé copyrightové politice a stanovil ještě větší bariéry pro získávání znalostí online. Přestože evropští občané byli proti, včetně Wikimedia jako celé komunity, Evropský parlament schválil zákon, který bude vyžadovat předfiltrování (tj. cenzuru) obsahu předtím, než půjde na internetovou platformu. Wikimedia bude nadále pracovat na otevřeném pojetí copyrightu, který všem umožní, aby se učili a vytvářeli online.

Google se zatím omezil jen na to, že chce nadále lidem poskytovat kvalitní zprávy a kreativní obsah online. Twitter a Microsoft zatím nereagovaly. Legislativa bude podléhat závěrečnému schválení v lednu 2019, jednotlivé země pak budou muset směrnici zapracovat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.