Souhrn dnešních zpráv !A: Macrona dotahují lepenisté a egyptský zemní plyn mění geopolitiku

Nový výzkum veřejného mínění Ve Francii ukazuje na vyrovnané šance Macronovy strany a lepenistů. Egyptské zásoby zemního plynu mění regionální geopolitickou rovnováhu a místní ekonomiku.

Macronova strana a lepenistická pravice mají vyrovnané šance před volbami do EP, tvrdí výzkum

Reuters. Podle posledních výzkumů veřejného mínění ve Francii jsou šance pro evropské volby v roce 2019 Macronovy politické strany LREM a bývalé Národní fronty, dnes Národního shromáždění, vyrovnané.

Výzkum firmy Odoxa-Dentsu Consulting ukazuje na to, že obě strany mají podporu 21,5 % a 21 %. Konzervativní Republikáni by dostali 14 %, krajně levicová Nepokořená Francie 12,5 %. Socialisté mají dle výzkumu 4, 5 %.

Jiný výzkum společnosti Ifop favorizuje Macronovu LREM s 27 %, zatímco krajní pravice by dostala 17 %.

Znovu se snížila popularita Macrona mezi voliči. Jen 23 % z dotázaných o něm mají dobré mínění, což je o 4 % méně než v srpnu.

Nová egyptská plynová plošina ve Středozemním moři přinese změnu

IFRI. Nedávné objevy pobřežního zemního plynu ve východním Středomoří, především v Egyptě i Izraeli, ale také na Kypru, dramaticky mění energetické perspektivy a ekonomiky těchto zemí a také ovlivňují geopolitickou rovnováhu v regionu. Vzhledem k tomu, že se tyto zdroje nyní začínají rozvíjet, má plyn v elektrických systémech těchto zemí stále větší roli.

Významné objemy budou komerčně využity na domácím trhu a pomohou uspokojit rychle rostoucí poptávku po energii, zatímco přebytky by mohly být vyváženy např. na jih Evropy.

Očekává se, že Egypt se v tomto regionu stane novým plynovým uzlem, díky velkým objevům a rychlému vývoji plynárenských projektů a také svým stávajícím exportním infrastrukturám pro plynovody a LNG.

Osud kyperských zdrojů zůstává nejistý a je spojen s úspěšným úsilím o průzkum a s odstraňováním napětí mezi Tureckem a Kyprem.

Regionální zdroje přilákaly mnoho významných společností: ENI, Total, BP, Exxon a státy jako je Rusko, Itálie, Francie, Turecko, USA a Katar. Ti všichni rozvinuli specifické zájmy.

Zdroje zemního plynu změní hru těchto zemí a zbývá zjistit, zda mohou být pro Evropskou unii také změnou.

Podrobná mapa plynovodů od Evropy, přes Rusko po Blízký východ.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.