Trump podepsal sankce za vměšování do voleb

Nový dekret zavede sankce za vměšování do amerických voleb a za propagandu a dezinformace.

Prezident Donald Trump podepsal prezidentský dekret o dalším typu sankcí, které se dotýkají vměšování do amerických voleb. Tresty se mají týkat kybernetických útoků, šíření propagandy, dezinformací a vměšování se do volební kampaně. Sankce se mohou dotknout právních i fyzických osob a také celých zemí. Konkrétní země, proti kterým jsou sankce namířeny, zatím chybí.

Podpis dekretu potvrdil poradce pro národní bezpečnost John Bolton. Dokument má být publikován v nejbližší době.

Bude tak stanoven postup pro reakce na aktivity, které by ovlivnily americký volební proces. Rozvědka bude mít 45 dní na ověření dané činnosti, poté co ji detekuje. Následně budou mít dalších 45 dní také generální prokuratura a ministerstvo národní bezpečnosti, aby rozhodly o sankcích.

Vedle vměšování sankce počítají s tresty za propagandu a dezinformace.

Sankce mají mít například podobu zmražení majetku, omezení exportu a importu, zákaz amerických investic. V dekretu není zmíněna konkrétní země, protože USA podle Boltona čelí útokům na bezpečnost z více zdrojů. Cílem má být ochrana USA před cizím vměšováním do jejich politických procesů, a to šířeji. Jak Bolton řekl, Trump bere problém velmi vážně.

Už více než rok v USA probíhá několik vyšetřování „ruské stopy“ v prezidentských volbách, ale stále se čeká na jasné důkazy proti Rusku. Naopak Moskva tyto obvinění odmítá.

Trump na summitu s Vladimirem Putinem v Helsinkách řekl, že nevidí důvody k tomu, že by se Rusko vměšovalo do voleb v USA. Za toto hodnocení byl ale velmi kritizován doma, takže následně je vysvětlil tím, že se jednalo o přeřeknutí se.

V listopadu se v USA konají volby do Kongresu, kde se vymění celá sněmovna reprezentantů a třetina senátorů. Americké tajné služby mají obavy z toho, že se nyní bude Rusko snažit do voleb zasáhnout.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.