Němci a Francouzi chtějí změnu evropského rozpočtu

Hospodářští experti obou zemí si stěžují, že rozpočtová pravidla nejsou vymahatelná a zhoršují krizi suverénů.

Noviny Financial Times píší, že ekonomičtí experti obou zemí si stěžují, že rozpočtová pravidla nejsou vymahatelná a zhoršují krizi suverénů. Proto obě země požadují změnu rozpočtových pravidel v oblasti dluhu a deficitu.

Rozpočtová pravidla jsou prý tak komplikovaná, že je vlastně nemožné říci, jestli je země splňuje či ne, a nejsou vůbec vhodná pro boj s krizí. Francouzský postoj je, že pravidla způsobila nadměrnou politiku „austerity“, tj. škrtů, což prodloužilo politické, sociální a ekonomické dopady krize.

Vlády bojují s Bruselem ohledně pravidel již dlouho a nyní se otevírá další fronta, tentokrát italská.

Komisař pro finance Pierre Moscovici říká, že současná pravidla jsou sice poněkud flexibilnější a vhodnější pro boj s krizí, přesto jsou tak komplikovaná, že jejich implementace je obtížná.

Nový přístup by například vlády netrestal za to, že zvýší v době krize výdaje na podporu v nezaměstnanosti, neboť je to nevyhnutelné. Pravidla jsou opakovaně revidována a stávají se čím dál komplexnějšími.

Německo patřilo k zemím, které výměnou za záchranné programy trvalo na přísnějších pravidlech.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.