Souhrn dnešních zpráv !A: Čína chystá protiopatření vůči USA, Pentagon varuje Moskvu a japonské námořnictvo cvičilo ve sporném Jihočínském moři

Čína se v obchodní válce s USA nebude už jen bránit. Jim Mattis na návštěvě v Makedonii varoval Moskvu před vměšováním. Japonská ponorka a válečné lodě provedly cvičení v Jihočínském moři.

Čína se nebude v obchodní válce s USA jen bránit, chystá protiopatření

Global Times. Editorial čínského vlády Global Times v anglickém jazyce napsal v pondělí, že Čína nebude v obchodní válce s Washingtonem jednat jenom obranně.  Podle článku jsou obě ekonomiky propojené a nejde jejich vztahy jednoduše přerušit unilaterální hegemonii USA. „Čína si zvolí odpovídající protiopatření.“

Editorial také varoval, že americká politika bude mít dopady celosvětově, protože se týká globální výroby a výrobních řetězců. Čína je připravena na to, aby vyvedla světové hospodářství na správnou cestu. Je také připravena na pozvolné as solidní ekonomické strukturální změny. V zahraniční oblasti se země zaměří na iniciativu Jednoho pásma, jedné stezky. Ta sice nepomůže Číně ustát obchodní válku, ale dá jí větší výběr v budoucí globální ekonomice.

Cílem USA je, píše článek v závěru, utvářet americko-čínské vztahy silou. Nicméně dnes už není možné dostáhnout hegemonie donucením.

Tato obchodní válka je konfliktem a rivalitou mezi unilateralismem a multilaterarismem. Čína si v ní volí spolupráci a koordinaci se všemi zeměmi a bude se snažit o spravedlivé obchodní vztahy, uzavírá vládní list.

Pentagon varuje Rusko před vměšováním do referenda v Makedonii

Reuters. Ministr obrany USA Jim Mattis je na návštěvě Makedonie a už varoval Rusko před pokusy zasáhnout do makedonského referenda o novém názvu země. Nové jméno má Makedonii otevřít dveře do NATO i EU. Referendum se koná 30. září a má potvrdit vládní dohodu mezi Makedonii a Řeckem o oficiálním názvu země.  Nově by se republika měla nazývat Republika Severní Makedonie.

Mattis je další vysoce postavených západních politiků, kteří do Skopje přicestovali. Před ním to byla německá kancléřka Angela Merkelová.

Perspektiva členství Makedonie v NATO a v EU je nedílně spojená se změnou názvu země. V červenci vyvolala tato otázka roztržku mezi Moskvou a Aténami. Rusko rozšiřování NATO na východ kritizuje už dvě desítky let.

Japonská ponorka a námořní lodě cvičily v Jihočínském moři

Reuters.  Japonská ponorka provedla spolu s dalšími japonskými námořními silami vojenské cvičení v Jihočínském moři, kde se vedou územní spory mezi Čínou a hned několika dalšími zeměmi regionu.  Ponorka Kurošio provedla cvičení ve čtvrtek společně s dalšími japonskými válečnými loděmi, sdělilo japonské ministerstvo obrany poté, co se informace objevila v japonských médiích.

V Jihočínském moři provedly v poslední době námořní vojenský cvičení také Spojené státy a Velká Británie.  Poslední japonské kroky spadají do trendu posilování japonské vojenské aktivity v tomto regionu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.