Inflace v Turecku nadále stoupá

Statista. Ve čtvrtek centrální banka Turecka zvýšila úrokové sazby, aby kontrolovala rostoucí inflaci. Turecká lira posilovala proti dolaru poté, co centrální banka zvýšila úrokovou sazbu o téměř 7 %. Ještě loni v červenci dosahovala inflace 9,79 %, letos v srpnu se přiblížila k 18 %.

Tento rok byl pro liru bouřlivý, přičemž turecká měna klesla o více než 66 % vůči dolaru. Tyto výkyvy jsou v souladu se závratným rokem, který mají jiné rozvíjející se měnové trhy. V případě Turecka špatné makroekonomické vedení nově znovuzvoleným Erdoganem a diplomatická roztržka se Spojenými státy posunuly stav měny ze špatného na horší.

Zatímco turecká ekonomika není velkým hráčem na globální scéně, EU je obzvláště ohrožena ekonomickými turbulencemi uvnitř svých hranic, neboť španělské, italské a francouzské banky mají v Turecku celkem 150 miliard dolarů.Infographic: Seeing double: Turkey inflation continues to climb | Statista Více infografiky na Statista

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.