Nejistota kolem obchodu posílá ceny ropy mírně dolů

Reuters. Ceny ropy se v pondělí změnily jenom málo a cena ropy šla spíše směrem dolů. Trhy jsou zatíženy dalším zhoršením obchodních vztahů mezi USA a Čínou, které se dle očekávání také projeví na poptávce po nezpracované ropě. Vedle toho hrají roli potenciální americké sankce proti Íránu, které se ropy mají dotknout.

Surová ropa typu Brent se tak obchodovala na 78, 05 dolarech za barel, o 4 centy méně, a typ WTI potom za 69, 91 dolarů, což je propad o 8 centů.

Poradce Donalda Trumpa pro ekonomiku Larry Kudlow oznámil, že USA v brzké době zavedou další cla na importy z Číny v hodnotě 200 miliard dolarů. Je zde předpoklad, že to oslabí poptávku, na což trh reaguje. Americké akcie celkově se v pondělí propadly, což se také projevilo na ceně ropy.

Očekává se také, že efekt sankcí proti Íránu se projeví později a doba 4 až 5 týdnů do jejich oznámení bude charakteristická vysokou mírou spekulací. Íránské vývozy přitom v poslední době klesají v souvislosti s obavami z nadcházejících sankcí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.