Posilující nacionalismus bude hrát pro Trumpa

V USA brzy objeví maďarská delegace. Trump tím získá navrch nad Merkelovou, Macronem a Junckerem.

Donald Trump bude mít navrch nad Merkelovou, Macronem a Junckerem, píše Raheem Kassam, bývalý poradce Nigela Farage pro Asia Times. (Pozn.red.: Článek přinášíme jako další pohled na dění kolem Maďarska a hlasování Evropského parlamentu.)

S tím, jak hlasoval Evropský parlament, se dál prohloubila propast mezi populistickými nacionalisty a byrokracií EU. Prospěch z toho může mít Trump, píše Kassam, který je činný také v Claremont Institute, The Gatestone Institute, and The Middle East Forum.

Hlasy proti EU Orbánovi hned přispěchaly na pomoc poté, co byl zrazen i kolegy z vlastní frakce lidových stran EU. Farage ho vyzval, ať se připojí ke klubu Brexitu, zatímco Wilders tweetoval, že hlasování EP proti Orbánovi je ostuda. Místo „silnější unie“ je tu ukázka toho, že evropské instituce chtějí rozdělovat a dobývat, myslí si Kassam. EU sice bojuje proti sankcím vůči Íránu, zato je zavádí vůči vlastním členům.

Maďarsko nebylo první, Polsko už minulý rok dostalo podobný varující výstřel. Článek 7 Lisabonské smlouvy totiž zahrnuje i možnost sebrat dané zemi hlasovací práva. Je to bizarní reakce, když si uvědomíme, že je namířena proti zemi, která odporuje svobodě, demokracii, vládě práva atd. Takže reakce EU na anti-demokratické chování je suspendování demokratických hlasovacích práv, píše Kassam.

Kassam také uvádí propastný rozdíl mezi ústavou USA, která začíná „my lid“, zatímco u EU je první odvolávka na „Jeho Veličenstvo král Belgie“.

Kassam si nemyslí, že Trump je takový protekcionista a uvádí jako případ EU, která velmi chrání své zemědělce a také zpracovatele aut komplexním systémem cel, dotací a regulací a zabraňuje tak podle Kassama přístupu zahraničních firem na trh. I USA to dělá, ale v EU je míra větší, tvrdí Kassam.

To Trump vidí obrázek jako celek, chválí ho Kassam, vnímá roli NATO, i to, že USA zaručily celý poválečný liberální řád. Nejenže mají USA ztrátovou bilanci obchodu, Trump vidí bilance všude a chce je narovnat.

Všichni ti Macronové, Junckerové a Merkelové nevidí, že by USA něco dlužily, ale že USA mají povinnost dál podporovat instituce tak, aby konečně mohly mít vlastní evropskou armádu a Galileo a dovozené lidi na levnou práci.

Evropská idea udržitelnosti, píše Kassam, je nedemokratickým potrestáním Polska a Maďarska, vykořisťující a pokrytecká.

Filozofie Merkelové „nabírat“ vede Německo k obrovským imigračním problémům a hrůzné závislosti na ruském zkapalněném zemním plynu, tvrdí Kassam. Evropa už cítí negativní dopady migrační politiky, i svého totalitárního přístupu k vládě, pokrytectví vůči Rusku.

Maďarsko je jedna z mála zemí, která chránila své hranice, což drtivě podpořili i voliči ve volbách, říká Kassam, který očekává, že se v USA brzy objeví maďarská delegace. Trump tím získá navrch nad Merkelovou, Macronem a Junckerem. Nejen Orbán, spolu s Visegrádskou čtyřkou, ale i Britové a Italové bojují proti evropské centralizaci.

Šach mat, uzavírá dramaticky Kassam.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.