Salvini vyprovokoval vulgární reakci lucemburského ministra zahraničí. Jde o migranty

Lucemburský šéfdiplomat reagoval na slova italského politika o migraci poněkud nekorektně.

Italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini se znovu střetl s evropským establishmentem, na což vulgárně reagoval lucemburský ministr zahraničí.

Na konferenci o migraci ve Vídni Salvini jasně deklaroval odpor Itálie vůči přijímání dalších migrantů a uprchlíků. Uvedl, že naprosto nesouhlasí s názorem, že kvůli stárnoucí populaci potřebuje Evropa více migrantů.

Domnívá se, že je potřeba umožnit mladým lidem mít dost dětí, a ne přemísťovat africkou mládež do Evropy.

„V Lucembursku to možná potřebují, ale my v Itálii chceme pomáhat lidem mít víc dětí, ne přivážet do země moderní otroky z Afriky, aby nahradili děti, které se v Itálii nenarodí“, podotkl Salvini.

Poznámka zvedla ze židle Jeana Asselborna z Lucemburska, který začal mumlat „bla, bla“, Salvini ho požádal, aby ho laskavě nechal domluvit, líčí scénu The Telegraph.

Asselborn zareagoval, že Lucembursko přijalo tisíce Italů, kteří přišli do země jako migranti, aby v Itálii byly peníze pro děti. „Merde, alors“, zakončil vztekle.

Salvini i druhý italský vicepremiér Luigi di Maio čelí silné opozici ze strany evropského establishmentu. Například francouzský komisař Pierre Moscovici řekl, že současné klima je podobné nástupu fašismu a nacismu, prý tu sice není nový Hitler, zato však hromady „malých Mussoliniů“.

Salvini, kterému se od březnových voleb podařilo zdvojnásobit popularitu své strany, reagoval, že jde o urážku Itálie a že by si Moscovici měl  „vypláchnout pusu“.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky varoval, že jazyk populistů by neměl vytvářet prostor pro rasistické postoje. Tvrdí, že jazyk politiků, nejen populistických, se stal velice agresivním.

Do Evropy se zatím dostalo 75 000 migrantů, pokles je prý dán spoluprací s libyjskou pobřežní stráží, tvrdí The Telegraph. Prudce se naopak navýšil počet těch, kteří přišli po zemi, na 18 000, což je sedmkrát více než minulý rok.

Nejoblíbenější trasa je z Turecka do Řecka, druhá ze španělských pobřežních enkláv Melilla a Ceuta v Maroku do Španělska. Jedná se především o migranty ze subsaharské Afriky, kteří opouštějí libyjskou trasu a přesunují se do Evropy přes západní Středomoří.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzývá k zásadnímu rozšíření pohraniční stráže Frontex a navrhuje zvýšit počet jejích příslušníků ze současných 1 600 na 10 000.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.