Souhrn dnešních zpráv !A: cena ropy se drží dole, v Turecku stoupá inflace a Brazílie vyváží rekordně sóju do Číny

Cena ropy mírně klesla díky nejistotě na trzích. V Turecku i nadále roste inflace a Brazílie se stává alternativním zdrojem dovozů sóji do Číny. Díky politice USA.

Nejistota kolem obchodu posílá ceny ropy dolů

Reuters. Ceny ropy se v pondělí změnily jenom málo a cena ropy šla spíše směrem dolů. Trhy jsou zatíženy dalším zhoršením obchodních vztahů mezi USA a Čínou, které se dle očekávání také projeví na poptávce po nezpracované ropě. Vedle toho hrají roli potenciální americké sankce proti Íránu, které se ropy mají dotknout.

Surová ropa typu Brent se tak obchodovala na 78, 05 dolarech za barel, o 4 centy méně, a typ WTI potom za 69, 91 dolarů, což je propad o 8 centů.

Poradce Donalda Trumpa pro ekonomiku Larry Kudlow oznámil, že USA v brzké době zavedou další cla na importy z Číny v hodnotě 200 miliard dolarů. Je zde předpoklad, že to oslabí poptávku, na což trh reaguje. Americké akcie celkově se v pondělí propadly, což se také projevilo na ceně ropy.

Očekává se také, že efekt sankcí proti Íránu se projeví později a doba 4 až 5 týdnů do jejich oznámení bude charakteristická vysokou mírou spekulací. Íránské vývozy přitom v poslední době klesají v souvislosti s obavami z nadcházejících sankcí.

Inflace v Turecku nadále stoupá

Statista. Ve čtvrtek centrální banka Turecka zvýšila úrokové sazby, aby kontrolovala rostoucí inflaci. Turecká lira posilovala proti dolaru poté, co centrální banka zvýšila úrokovou sazbu o téměř 7 %. Ještě loni v červenci dosahovala inflace 9,79 %, letos v srpnu se přiblížila k 18 %.

Tento rok byl pro liru bouřlivý, přičemž turecká měna klesla o více než 66 % vůči dolaru. Tyto výkyvy jsou v souladu se závratným rokem, který mají jiné rozvíjející se měnové trhy. V případě Turecka špatné makroekonomické vedení nově znovuzvoleným Erdoganem a diplomatická roztržka se Spojenými státy posunuly stav měny ze špatného na horší.

Zatímco turecká ekonomika není velkým hráčem na globální scéně, EU je obzvláště ohrožena ekonomickými turbulencemi uvnitř svých hranic, neboť španělské, italské a francouzské banky mají v Turecku celkem 150 miliard dolarů.

Infographic: Seeing double: Turkey inflation continues to climb | Statista Více infografiky na Statista

Obchodní válka s USA rekordně zvýšila brazilské vývozy sóji do Číny

Reuters. Brazílie vyvezla do Číny celkem 50,9 milionů tun sójových bobů v době od ledna do srpna letošního roku, tedy 78,8 % všech exportů této plodiny. Souvisí to s obchodní válkou, která se rozpoutala mezi USA a Čínou, a tedy tím, že Čína hledá alternativní dodavatele. Jedná se tak o zvýšení z 44, 1 milionů tun, které byly vyvezeny do Číny během celého roku 2017.

Celkově vyrostly brazilské experty sóji o 20 % v meziročním srovnání, což dělá hodnotu 25,72 miliard dolarů. Celkově činí brazilské zemědělské vývozy do Číny skoro 30 %, což ukazuje na rostoucí důraz na tuto zemi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.