Strache má pochybnosti ohledně hlasování EP proti Maďarsku

Proč není pravděpodobné, že by Maďarsku byla skutečně odebrána hlasovací práva?

Budapešť zpochybňuje hlasování Evropského parlamentu v její neprospěch. Členové Fidesz používají slova jako „zrada“, „ostuda“, nebo „podvod“. Tvrdí, že nutná dvoutřetinová většina nebyla při hlasování dosažena.

Rakouská FPÖ má podobné pochybnosti, Heinz-Christian Strache totiž vyslal ministryni zahraničí Karin Kneisslovou, aby zjistila právní povahu hlasování. Rakouský list Kurier tvrdí, že tímto způsobem Strache jen odpoutává pozornost od obsahu usnesení a od výtek směřovaných vůči maďarské vládě. Rakousko ovšem nyní předsedá EU, takže má kompetenci šetření podobného typu zahájit.

Kurier se snaží shromáždit fakta: 448 poslanců Evropského parlamentu hlasovalo pro zahájení řízení proti Maďarsku, 197 bylo proti, 48 se jich zdrželo. Zdržení se nebylo započítáno, takže bylo dosaženo dvoutřetinové většiny.

Usnesení je tedy platné, což potvrzuje právní služba EP. Hlasovací pravidla totiž říkají, že se započítávají jen hlasy pro a proti.

Jenže Maďarsko kontruje – při významných hlasováních, v nichž je potřebná dvoutřetinová většina, se musí započítat i ti, kteří se zdrželi. Parlament říká: ne, zatím se to nikdy nestalo.

Na tahu jsou nyní členské státy, 22 z nich musí souhlasit s tím, že se skutečně spustí řízení proti Maďarsku. Což vůbec není jisté, prozatím totiž Brusel navzdory ostré kritice Orbána reagoval spíše umírněně, tvrdí list Kurier. Orbán byl považován za pragmatika, se kterým se dá mluvit a domluvit.

Jenže…

List Kurier upozorňuje, že tak to ale aktuálně nevypadá, Orbán je v pozici útočníka. A u svých příznivců tím jen boduje. Je nepravděpodobné, že by Maďarsku skutečně byla odebrána hlasovací práva, jak to umožňuje článek 7, který je také nazýván „atomová bomba“. Orbán není izolovaný ani jako člen evropské lidové frakce.

Navíc se před nadcházejícími evropskými volbami může spojit s dalšími pravicovými populisty. Strache už k vytvoření takové aliance vyzval.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.