Ukrajina vypovídá dohodu o přátelství s Ruskem

Ukrajinský prezident zahájil proces vypovězení dohody s Ruskem, která platila od roku 1997.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal dekret o rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny, který se týká zrušení dohody o přátelství, spolupráci a partnerství s Ruskem. Dohoda platí od roku 1997.

Ministerstvo zahraničí Ukrajiny nyní musí o ukončení platnosti dohody informovat ruskou stranu, dále bude nutné, aby byl předložen zákon o jejím ukončení. O těchto krocích bude informováno také OSN, OBSE a další mezinárodní organizace. Podle informací z ukrajinského parlamentu bude Rusko o ukončení dohody informováno diplomatickou nótou.

Jak dále informuje tisková agentura Unian, Moskva na podpis dekretu zareagovala už během včerejška. Podle ruského ministerstva zahraničí „jsou národy Ukrajiny a Ruska historickým osudem předurčeny k tomu, aby žily jako dobří sousedé“. Ve vyjádření se dále říká, že „nynější krize mezi našimi zeměmi bude nevyhnutelně překonána, … obnovit vztahy se však podaří až s jinými, více odpovědnými ukrajinskými politiky“. Zároveň bylo sděleno, že pokud bude dohoda vypovězena, její platnost skončí k 1. dubnu 2019.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.