Čína slibuje odvetu za nová americká cla

Nová americká cla vyvolají protiopatření a nebude pak možné dosáhnout dohody, zní z Číny.

Peking říká, že Trumpova nová cla na zboží ve výši 200 mld. dolarů dovozu nejsou známkou upřímnosti a dobré vůle.

Trumpovo rozhodnutí uvalit cla na více než polovinu čínského dovozu vyvolá protiopatření a nebude možné dosáhnout dohody.

Jednání se mělo uskutečnit na základě rovnosti a dobré víry, říká čínská strana. Trumpovo chování ukazuje na neupřímnost a na nedostatek dobré vůle.

Takže čínská strana uvalí svá vlastní odvetná opatření. Již v srpnu se hovořilo o 110 mld. dolarů, což je 85 % objemu amerického dovozu do Číny.

Trumpovo rozhodnutí o nových clech ukazuje, že smírné jednání je v následujících měsících nepravděpodobné. Trump nyní uvalil cla ve výši 10 % a hrozí, že je zvýší až na 25 %, pokud nebude do roku 2019 dosaženo dohody.

Trump se snaží zvyšovat tlak na Čínu, aby získal ústupky, ale to nebude fungovat, uvedl čínský zástupce, 10 % cla nebudou mít na čínskou ekonomiku destruktivní dopad. Čína se snaží signál vyhodnotit a přiznává, že netuší, jestli má Trump nějaký plán B, jak se z této prekérní situace dostat.

Americko-čínské vztahy jsou na nejhorší úrovni za posledních čtyřicet let.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.