Mayová volá po dobré vůli a rozhodnosti ohledně Brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová volá po „dobré vůli a rozhodnosti“ při blížícím se brexitovém „rozvodu“ mezi Británii a EU. Jejím cílem je se vyhnout chaotickému Brexitu a zachovat blízké partnerství do budoucnosti.

Těsně před začátkem neformálního summitu v Rakousku premiérka nedala najevo, že by byla ochotna k ústupkům od svého brexitového plánu, zvanom Chequer’s Plan. Ten čelí doma i v Bruselu kritice. EU vidí v plánu Mayové dobrý začátek pro jednání, ale není spokojená s jejími návrhy ohledně budoucího celního uspořádání a Severního Irska.

Jen šest měsíců před okamžikem odchodu z EU se premiérka ocitá pod časovým tlakem a snaží se dosáhnout nějaké formy dohody o podmínkách odchodu a o podobě budoucího vztahů. Podle zdroje z Downing Street bude tato slova Mayová opakovat také na dnešním  a čtvrtečním  jednání v rakouském Salzburgu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.