Souhrn dnešních zpráv !A: USA zvažují vojenskou základnu v Polsku, Severní Korea slibuje likvidaci svých raket a Mayová se snaží o Brexit dohodou

Donald Trump dal najevo, že USA zvažují otevření základny USA v Polsku. Severní Korea přislíbila, že by se mohla vzdát svých raketových zařízení. Theresa Mayová se snaží o udržení svého plánu na Brexit, aby zabránila chaotickému scénáři.

USA zvažují návrh Polska na otevření vojenské základny

Reuters. Americký prezident Donald Trump v úterý sdělil, že Spojen státy zvažují požadavek Polska na stálou vojenskou základu v zemi. Dal tím najevo, že společně s Polskem sdílí obavy z možní ruské agrese.

Polský prezident Andrzej Duda se při návštěvě Bílého domu k tématu vrátil a požadavek Polska zopakoval. Duda také navrhl, že by se základna mohla jmenovat Fort Trump a vysvětlil, že by byla pevností proti tomu, co považuje za hrozbu z Ruska.

Trump souhlasil s tím, že Rusko v regionu jednalo agresivně a ocenil také nabídku Polska do základny investovat až 2 miliardy dolarů.

Korejský summit: Severní Korea je ochotna zrušit svoje raketová zařízení

Severní Korea po korejském summitu sdělila, že by mohla zrušit v přítomnosti zahraničních expertů svoje klíčová zařízení pro rakety. Gesto je výsledkem jednání mezi prezidentem Mun Če-inem a předsedou Kim Čong-unem a má pomocí obnovit rozhovory s Washingtonem o jaderném programu Severní Koreji.

Na tiskové konferenci v Pchjongjangu ve středu Mun i Kim sdělili, že se shodli na tom, že z Korejského poloostrova udělají „zemi míru bez jaderných zbraní a jaderné hrozby“. Severní Korea také sdělila, že je ochotna zavřít svoje jaderné komplexi v případě, že USA učiní nespecifikovaný reciproční krok.

Mayová volá po dobré vůli a rozhodnosti ohledně Brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová volá po „dobré vůli a rozhodnosti“ při blížícím se brexitovém „rozvodu“ mezi Británii a EU. Jejím cílem je se vyhnout chaotickému Brexitu a zachovat blízké partnerství do budoucnosti.

Těsně před začátkem neformálního summitu v Rakousku premiérka nedala najevo, že by byla ochotna k ústupkům od svého brexitového plánu, zvanm Chequer’s Plan. Ten čelí doma i v Bruselu kritice. EU vidí v plánu Mayové dobrý začátek pro jednání, ale není spokojená s jejími návrhy ohledně budoucího celního uspořádání a Severního Irska.

Jen šest měsíců před okamžikem odchodu z EU se premiérka ocitá pod časovým tlakem a snaží se dosáhnout nějaké formy dohody o podmínkách odchodu a o podobě budoucího vztahů. Podle zdroje z Downing Street bude tato slova Mayová opakovat také na dnešním  a čtvrtečním  jednání v rakouském Salzburgu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.