Americký byznys jde proti Trumpovi. Kvůli obchodu

Největší lobbystická skupina USA a tradiční spojenec republikánů se staví do opozice proti Trumpovi.

Americká obchodní komora odmítla přístup prezidenta Donalda Trumpa k obchodním sporům a vydala vážné varování, že cla a následná odvetná opatření zle dopadnou i na americkou ekonomiku.

Obchodní komora, která je největší lobbystickou skupinou a tradičním spojencem republikánů, nyní tvrdí, že USA riskují globální obchodní válku. Její analýza maluje pochmurný obraz dopadů odvetných opatření na USA, které by mohly ovlivnit i listopadové volby.

Komora dosud Trumpa chválila za snížení daní, ale obchodní spory se již odrážejí v jejím kritickém postoji vůči Bílému domu – administrativa podle ní ohrožuje ekonomický rozvoj. Očekává se, že Obchodní komora před volbami utratí miliony dolarů, aby podpořila kandidáty, kteří budou pro volný obchod, imigraci a nízké daně.

Investoři a obchodníci jsou velice znepokojeni rostoucím napětím mezi USA a Čínou. Trump nejenže uvaluje nová a nová cla, navíc opakovaně hrozí stažením se z WTO, protože je přesvědčen, že kvůli WTO jsou USA dlouhodobě zneužívány.

Trumpovy kroky proti Číně, EU, Mexiku a Kanadě vyvolávají odvetná opatření. Mexiko například uvalilo cla na americkou ocel či vepřové, EU na džíny a motorky Harley-Davidson.

Právě tato firma následně oznámila, že část své výroby, která je určena pro evropský trh, přesune mimo USA.

Kanada také uvalila na USA odvetná opatření, od července zvedla cla na zboží jako je káva, kečup a whisky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.