Írán požaduje v OSN odsouzení výhružek Izraele a kontrolu nad jaderným programem

Reuters. Írán požádal Organizaci spojených národů, aby odsoudila hrozby Izraele vůči Teheránu a aby převzala dohled nad jaderných programem Izraele. Sdělila to státní média a informuje o tom Reuters.

Premiér Izraele Benjamin Netanyahu využil návštěvu v tajném izraelském atomovém reaktoru k tomu, aby varoval nepřátele země, že má prostředky k jejich zničení.

Íránská agentura Fars citovala dopis íránského velvyslance při OSN. V něm stojí, že „Členské státy OSN by neměly zavírat oči před těmito hrozbami a musí začít jednat, aby eliminovaly všechny jaderné zbraně Izraele.“ Írán tak požaduje, aby OSN vynucovala dodržení Dohody o nešíření jaderných zbraní a převzala dohled na izraelským jaderným programem.

Izrael, který není signatářem Dohody, nikdy nepotvrdil a ani neodmítl držení jaderné bomby. Díky této nejasnosti drží svoje nepřátelské sousedy pod kontrolou. Lobbuje také proti íránské jaderné dohodě (JCPOA). Vztahy Izraele a Íránu jsou dlouhodobě velmi špatné.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.