Japonský premiér Abe zůstane lídrem Liberálně demokratické strany

Reuters. Japonský premiér Šinzó Abe byl potvrzen ve vedení svojí Liberálně demokratické strany. Stane se tak nespíš nejdéle sloužícím předsedou vlády v Japonsku a pokusí se zajistit si svou politickou stopu, včetně změny pacifistické ústavy, píše Reuters.

Pokud Abe vydrží v křesle do listopad roku 2019, bude nejdéle sloužícím premiérem země a překoná rekord Taro Katsury ze začátku 20. století.

Ve stranickém hlasování získal Abe 553 hlasů, jeho konkurent a bývalý ministr obrany Šigeru Išiba dostal pak 254 hlasů.

Japonský premiér řekl svém zvolení, že jeho cílem je prosadit reformu ústavy. Ovšem nepochybně hlavní m problémem v nejbližší době bude summit s Donaldem Trumpem, který Abeho čeká příští týden. Zde bude muset čelit Trumpově tlaku na to, aby Japonsko snížilo obchodní přebytek s USA v hodnotě 69 miliard dolarů (dvě třetiny z toho jsou vývozy aut).

Vedle toho musí Abe udržet ekonomický růst v situaci, kdy centrální bance po letech intenzivních emisí peněz nezbylo příliš dalších nástrojů. Japonsko má vysoký veřejný dluh, rostoucí sociální výdaje a stárnoucí populaci.  To dává Abemu jen malý prostor pro fiskální politiku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.