Ruská volební komise ruší kvůli podvodům výsledky voleb gubernátora v Primorijsku

Příčinou pro rozhodnutí je podezření z volebních podvodů ve druhém kole voleb.

Volby gubernátora Primorijského kraje na ruském Dálném východě v druhém kole těstě vyhrál  kandidát vládního Jednotného Ruska Andrej Tarasenko. Jeho protikandidátem byl komunista Andrej Iščenko. Tarasenko dostal v druhém kole, které se konalo 16. září,  49,55 % hlasů a Iščenko 48,06 %. Volby budou ale nespíš zrušeny a opakovány.

Podle předsedkyně ruské Centrální volební komise Elly Pamfilovové je důvodem zrušení výsledků voleb ztráta dat z celkem 13 volebních okrsků ve Vladivostoku. Celkově nebylo volebních narušení příliš mnoho. První kolo prošlo podle Pamfilovové „velmi dobře, kampaň byla maximálně průzračná, otevřená, byla zde konkurence, nebyly žádné stížnosti“. Totéž až do poslední chvíle platilo v případě druhého kola, pak náhle, když už bylo zpracováno 98 % hlasů, došlo k nezvyklé situaci. „Sledujeme, že došlo ke zřejmému vhazování lístků, v několika okrscích v Ussurijsku, v Artjemě, začala stoupat volební účast, pečlivě to zkoumáme v systému GAS volby“. Přesto se podle Pamfilovové jednalo, spolu s dalšími typy falsifikací, o zanedbatelné problémy. Hlavní problém se vyskytnul v případě 13 okrsků Vladivostoku, kde se „ztratily hlasy“. Konkrétně má jít o 24,5 tisíce hlasů, upřesnila předsedkyně volební komise.

Vzhledem k tomu, že výsledky kandidátů byly těsné a každý hlas rozhodoval, doporučila Centrální volební komise výsledky voleb zrušit a volby opakovat nejpozději v prosinci. Tarasenko totiž dostal 253 200 hlasů a Iščenko 245 550 hlasů. Doporučení podpořil slovy tiskového mluvčího prezidenta Dmitrije Peskova i Kreml. Krajská volební komise má o tomto doporučení rozhodnout ve čtvrtek, uvádí TASS.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.