Souhrn dnešních zpráv !A: Írán se pustil do Izraele, japonský Abe zůstane premiérem a čeští statistici mluví o špatné úrodě brambor

Írán se v OSN pustil do kritiky Izraele. Japonský premiér Abo byl potvrzen do vedení své strany a může se stát nejdéle sloužícím premiérem země. Česká úroda brambor bude letos třetí nejnižší v historii sledování.

Írán požaduje v OSN odsouzení výhružek Izraele a kontrolu nad jaderným programem

Reuters. Írán požádal Organizaci spojených národů, aby odsoudila hrozby Izraele vůči Teheránu a aby převzala dohled nad jaderných programem Izraele. Sdělila to státní média a informuje o tom Reuters.

Premiér Izraele Benjamin Netanyahu využil návštěvu v tajném izraelském atomovém reaktoru k tomu, aby varoval nepřátele země, že má prostředky k jejich zničení.

Íránská agentura Fars citovala dopis íránského velvyslance při OSN. V něm stojí, že „Členské státy OSN by neměly zavírat oči před těmito hrozbami a musí začít jednat, aby eliminovaly všechny jaderné zbraně Izraele.“ Írán tak požaduje, aby OSN vynucovala dodržení Dohody o nešíření jaderných zbraní a převzala dohled na izraelským jaderným programem.

Izrael, který není signatářem Dohody, nikdy nepotvrdil a ani neodmítl držení jaderné bomby. Díky této nejasnosti drží svoje nepřátelské sousedy pod kontrolou. Lobbuje také proti íránské jaderné dohodě (JCPOA). Vztahy Izraele a Íránu jsou dlouhodobě velmi špatné.

Japonský premiér Abe zůstane lídrem Liberálně demokratické strany

Reuters. Japonský premiér Šinzó Abe byl potvrzen ve vedení svojí Liberálně demokratické strany. Stane se tak nespíš nejdéle sloužícím předsedou vlády v Japonsku a pokusí se zajistit si svou politickou stopu, včetně změny pacifistické ústavy, píše Reuters.

Pokud Abe vydrží v křesle do listopad roku 2019, bude nejdéle sloužícím premiérem země a překoná rekord Taro Katsury ze začátku 20. století.

Ve stranickém hlasování získal Abe 553 hlasů, jeho konkurent a bývalý ministr obrany Šigeru Išiba dostal pak 254 hlasů.

Japonský premiér řekl svém zvolení, že jeho cílem je prosadit reformu ústavy. Ovšem nepochybně hlavní m problémem v nejbližší době bude summit s Donaldem Trumpem, který Abeho čeká příští týden. Zde bude muset čelit Trumpově tlaku na to, aby Japonsko snížilo obchodní přebytek s USA v hodnotě 69 miliard dolarů (dvě třetiny z toho jsou vývozy aut).

Vedle toho musí Abe udržet ekonomický růst v situaci, kdy centrální bance po letech intenzivních emisí peněz nezbylo příliš dalších nástrojů. Japonsko má vysoký veřejný dluh, rostoucí sociální výdaje a stárnoucí populaci.  To dává Abemu jen malý prostor pro fiskální politiku.

Bramborám se nedaří, v Česku se jich sklidí méně 

ČSÚ. Letos se urodí méně okopanin. Podle aktuálního odhadu Českého statistického úřadu se sklidí 581 tisíc tun brambor a 3 463 tisíc tun cukrovky.

Odhadovaná sklizeň brambor je ve srovnání s loňskou úrodou o 16 % nižší. Z hektaru se sklízí průměrně 25,4 tuny brambor, což je o 4 tuny méně než před rokem. Plocha osázená bramborami se navíc v porovnání s loňskem mírně zmenšila na 23 tisíc hektarů.

„Letošní odhadovaná úroda brambor je třetí nejnižší v historii sledování. Méně brambor se sklidilo jen v letech 2013 a 2015. Ve srovnání s průměrem za posledních pět let je odhad sklizně brambor o 7 % nižší, hlavně kvůli poklesu výnosů,“ vysvětluje Dagmar Lhotská z odboru statistiky zemědělství ČSÚ.

Pokud jde o úrodu raných brambor, které se sklízejí do konce června, letos byla velmi příznivá. Sklidilo se 26 tisíc tun, tj. o 61 % víc než loni. „Suché a horké počasí v průběhu vegetace se ale podepsalo na poklesu výnosů konzumních brambor a brambor na výrobu škrobu s pozdějším termínem sklizně. Jejich úroda je meziročně skoro o pětinu nižší. Podle odhadu se těchto brambor sklidí 497 tisíc tun. Sadbových brambor se pak sklidí 57 tisíc tun, o 9 % méně než loni,“ upřesňuje ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek.

Nejvíce brambor se sklidí na Vysočině a v krajích Středočeském a Jihočeském. V těchto třech regionech se dohromady sklidí 72 % z celkové produkce brambor v České republice.

Odhadovaná sklizeň cukrové řepy 3 463 tisíc tun je o pětinu nižší než vloni, a to především kvůli 20% poklesu hektarových výnosů a také kvůli mírnému snížení výměry. Očekávaná úroda cukrovky je o 14 % nižší v porovnání s pětiletým průměrem sklizní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.