Tusk chce přepracovat dohodu o Brexitu. Problémem je stále Severní Irsko

Předseda Evropské rady mluvil o tom, že britské návrhy ohledně Severního Irska se musí přepracovat a znovu vyjednat.

Britský plán pro Brexit, tedy odchod z EU, je potřeba přepracovat, řekl ve středu předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle něj vstupuje vyjednávání o Brexitu do rozhodující fáze a v úvahu přicházejí „různé scénáře“. Tusk zhodnotil plán premiérky Mayové navržený v červenci jako „pozitivní vývoj v přístupu Velké Británie“ a „vůli snížit negativní dopady Brexitu“. Zvláště vyzdvihl připravenost Británie spolupracovat v oblasti bezpečnostní a zahraniční politiky.

„Dnes je tu snad více naděje, ale zcela jistě méně a méně času,“ řekl Tusk dále s tím, že všechen zbývající čas musí být investován do rozhovorů.

Většina agendy Brexitu je dojednána, problémem ale zůstává otázka hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Tusk požaduje, aby britské návrhy byly přepracovány a dál vyjednávány. EU si přeje, aby bylo Severní Irsko blízce spojené s EU, a to prostřednictvím celní kontroly mezi provincií a zbytkem Velké Británie. Premiérka Mayová dala v posledním článku pro německé noviny Die Welt znovu jasně najevo, že takové řešení je pro Londýn nepřijatelné, protože je to scénář rozdělení Británie.

Přesto se Tusk vyjádřil v tom smyslu, že očekává, že agenda bude dojednána a ukončena během podzimu, což by umožnilo svolání dalšího summitu v polovině listopadu.

Ilustrační obrázek: Autor – European People’s Party – IMG_7084, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61922478

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.