Finsko má rezervovaný postoj k evropské pohraniční stráži

Premiér Sipilä říká, že jednotlivé země odpovídají za kontrolu svých hranic. Problémem je ale nedostatek lidí, které by muselo Finsko najmout a vycvičit pro evropskou iniciativu.

Finsko se postavilo značně rezervovaně k návrhu na posílení evropské pohraniční a pobřežní stáže. Její řady se mají navýšit na 10 tisíc lidí podle posledního návrhu Evropské komise. Premiér Finska Juha Sipilä ale v rakouském Salcburku vyjádřil rezervovaný postoj k tomuto nápadu. Podle něj je třeba nápad dobře prozkoumat, protože není stále jasné, jakou formu autority budou mít tyto alokované stráže.

Sipilä řekl, že každý jednotlivý stát má odpovědnost kontrolovat svoje hranice a v evropském návrhu je stále mnoho otevřených otázek.

Vznik společné evropské hraniční a pobřežní stráže by pro Finsko znamenalo přislíbit konkrétní počet stráží pro evropskou iniciativu. Podle odhadu finské pohraniční stráže by to znamenalo, že by země musela najmout a vycvičit nové lidi, aby mohla poskytnout 170 lidí, které od něj EU požaduje.  Premiér Finska sdělil, že jeho země stále „zvažuje“ svůj postoj k založení evropské pohraniční a pobřežní stráže.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.