Orbán (zatím) nebude vyloučen z parlamentní frakce EPP

Vedení EPP si nepřeje vyloučení Orbána a jeho Fideszu z frakce, a to také s ohledem na volby do Evropského parlamentu.

Podle slov předsedy středopravé liberální frakce Evropského parlamentu EPP (česky Evropská lidová strana) nedojde k vyloučení maďarské šéfa strany Fidesz a premiéra země Viktora Orbána z frakce do skončení vyšetřování. Řekl to její předseda Joseph Daul ve středu v Rakousku.

Orbán je obviněný z toho, že porušuje demokratické svobody a evropské normy.  Daul řekl, že: „Tisk mě nemůže nutit, abych vyhodil Viktora Orbána.  V naší straně máme demokracii, právní stát a máme naše svobody a pravidla.“ Podle Daula bude strana dodržovat pravidla a naznačil, že bude čekat na to, zda EU dosáhne ohledně článku 7 a jeho aplikace na Maďarsko shodu.  V souvislosti s hlasováním EP minulý týden, bude nyní záviset na členských vládách, zda Maďarsko porušilo hlavní hodnoty bloku.

Premiér Orbán obvinění odmítl a nazval je pomstou za jeho tvrdý postoj vůči migraci i kvótám EU. Vláda Maďarska se chce odvolat proti hlasování EP. Tisku potom Orbán v rakouském Salzburku řekl, že Fidesz je nejúspěšnější členem celé frakce.

Někteří členové EPP prosazují vyloučení či pozastavení členství Orbána a jeho strany z řad EPP. Daul ale dal najevo, že vedení EPP si to nepřeje s ohledem na nadcházející evropské volby a možné vnitřní rozpory v EPP. Daul se proto také snažil odvést pozornost od Maďarska a upozornil na problémy s právním státem na Maltě a na Slovensku, kde vládnou sociálnědemokratické strany.

Na středečním jednání EPP v Salcburku panovala ale napjatá atmosféra, jak to sdělil její nejmenovaný účastník. O vyloučení Fideszu se nemluvilo, ale otázka visela ve vzduchu.

Ilustrační obrázek: Autor –  European People’s Party – 5th St. Gery Dialogue, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42029504

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.