Souhrn dnešních zpráv !A: Obchodní válka USA a Číny dosahuje limitu a na Slovensku zpochybnili celibát

USA jsou připraveny zavést cla na veškeré zboží dovozené z Číny, Peking udělá nejšpíš totéž. Slovenský kněz napsal v knize, že celibát by měl být v katolické církvi dobrovolný.

Obchodní válka USA a Číny směřuje ke svým limitům

Statista. Spojené státy oznámily v pondělí další kolo cel na dovozy z Číny. Jedná o zboží v hodnotě 200 miliard dolarů za rok. Cla začnou platit od 24. září. Čína na tento krok odpověděla zavedením cel v hodnotě 60 miliard dolarů. USA dále sdělily, že připravují další cla na zboží Číny v hodnotě 267 miliard dolarů.

Následující infografika ukazuje, že Trumpova administrativa zavedla cla na asi polovinu dovozů z Číny a v případě, že to bude nutné, naznačila, že další cla zavede v podstatě na všechny dovozy. V takovém případě bude mít Peking možnost dát cla na zbylých 20 miliard dolarů amerických dovozů do Číny.

V prvním sloupku jsou ve světle modré barvě ukázána cla zavedená během roku 2018 (53 miliard), platná od 24. září v hodnotě 200 miliard a potenciální (v šedé) na dalších 267 miliard dolarů čínských dovozů do USA. Druhý tmavě modrý sloupek ukazuje pro srovnání celkový rozsah dovozů Číny do USA v roce 2017. V případě Číny je první sloupek ukazuje cla zavedená v roce 2018 (50 miliard dolarů) a navržená v hodnotě 60 miliard dolarů. Tmavě červený sloupek ukazuje celkový rozměr dovozů USA do Číny v roce 2017.

Infographic: U.S. - China Trade Tariffs Are Reaching Their Limit | Statista Více infografiky na Statista

Slovenský kněz zpochybnil smysl celibátu

AP. Římskokatolický kněz Michal Lajcha je spoluautorem knihy, která tvrdí, že by církvi prospělo, by v ní působili ženatí muži a celibát se stal dobrovolným krokem. Zprávu přinesla agentura Associated Press s tím, že se jedná o neobvyklý projev jiného názoru v jedné z bašt katolicismu ve střední a východní Evropě.

Autoři knihy s morbidním názvem „Tragédie celibátu – smrt manželky“ míní, že by to také předcházelo sexuálním skandálům církve. Vedle toho Lajcha také tvrdí, že katoličtí kněží nemohou opravdu rozumět problémům věřících, když žijí v tak naprosto odlišném světě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.