Lavrov o vztazích s Řeckem: „vnější síly“ naše vztahy neovlivní

Rusko-řecké vztahy jsou podle ruského šéfdiplomata důležitým prvkem stability a míru v Evropě.

Vztahy mezi Ruskem a Řeckem se nenechají ovlivnit „vnějšími silami“ a představují důležitý prvek stability a míru v Evropě, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na otevření výstavy při příležitosti 190 letého výročí diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi. Napsal o tom ruský deník Kommersant.

Ani Lavrov a ani řecký velvyslanec Andres Friganas nekomentovali veřejně problémy v oboustranných vztazích, které byly spojeny s ruským vměšováním do změny názvu Makedonie.

Lavrov sdělil, že Rusko je připravené dál upevňovat společně s Řeckem partnerství mezi oběma zeměmi.  Lavrov přitom hovořil o „vnějších silách“, které se snaží a v minulosti snažily vzájemné vztahy poškodit, aniž by tuto metaforu blíže specifikoval a vysvětlil.

Také velvyslanec Řecka v Moskvě řekl ve svém vystoupení, že kořeny řecko-ruského přátelství jsou „velmi hluboké ve slunečných i oblačných dnech“.

Nikdo z diplomatů se při této příležitosti veřejně nezmínil o posledních problémech ve vztazích mezi Athénami a Moskvou. Nepadlo ani slovo o tom, že 11. července Athény obvinily Moskvu ze snah o ovlivnění pozice řecké vlády a církevních hodnostářů ohledně otázky nového jména Makedonie. Athény vyhostily z Řecka v odpovědi dva ruské diplomaty, kteří měli být v těchto snahách zainteresováni. Rusko odpovědělo recipročně, vyhoštěním dvou řeckých diplomatů.

Kromě toho Řecko vyjádřilo znepokojení nad činnosti ruské Imperátorské pravoslavné palestinské společnosti v Řecku, která se snažila pomocí peněz ovlivnit na Řeckou pravoslavnou církev a také získat vliv na svaté hoře Athos. Ruské ministerstvo tato obvinění vidí jako neopodstatněná.

Řecko nicméně v poslední době odmítlo udělit víza několika ruským duchovním. Na otevření výstavy se ale o tomto tématu nemluvilo, v sále byli přítomni duchovní a ministr Lavrov zmínil, že „pravoslavná víra je silným sjednocujícím pojítkem“ obou zemí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.