Bývalý rakouský kancléř chce do špičkové funkce EU

Být v opozici bývalému kancléři Rakouska „nevyhovuje“ a bude se snažit o špičkovou funkci v EU.

Křesťanští demokraté už svého kandidáta do EU představili, nyní jsou na řadě sociální demokraté. Bývalý rakouský kancléř Christian Kern má o funkci zájem. (pozn. redakce: podobně jako u Donalda Tuska by se jednalo o „recyklaci“ politika, který byl v domácích volbách poražen).

V rámci frakce sociální demokracie má zájem o nejvyšší posty v EU také místopředseda Evropské komise Slovák Maroš Šefčovič, francouzský komisař Pierre Moscovici, či Nizozemec Frans Timmermans.

Sociální demokraté vyberou svého hlavního kandidáty na začátku prosince v Lisabonu. Sociální demokracie je zatím druhou největší frakci v Evropské parlamentu, po frakci křesťanských demokratů. Za něj chce kandidovat politik CSU Manfred Weber.

Kandidatura je spojena i s možností stát se předsedou Evropské komise.

Kern překvapil tím, že odešel z funkce předsedy rakouské sociální demokracie. Byl ovšem poražen ve volbách a musel své místo uvolnit Sebastianu Kurzovi. V pozici lídra opozice se mu ovšem nelíbí a „neodpovídá to jeho osobnímu profilu“, řekl o sobě Kern.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.