Další spor v německé koalici. Jde o Maassena

Německá vládní koalice se znova otřásá v základech v souvislosti s odvoláním šéfa kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena.

Německá Tagesschau se důkladně věnuje tématu Hanse-Georga Maassena ohledně jeho „vykopnutí výš“, kdy byl odejit z pozice šéfa kontrarozvědky kvůli svým výrokům ohledně Saské Kamenice. Stal se ovšem státním tajemníkem na ministerstvu vnitra u Horsta Seehofera.

CDU vnímala situaci jako rozbušku hrozící zničit koalici. Sociální demokracie trvala na tom, že Maassen musí odejít, zatímco Seehofer z CSU chtěl „dále využít odborné expertízy Maassena.“ Situace je napjatá i kvůli tomu, že Maassen by měl na ministerstvu vnitra zaujmout pozici, která patří doposud jednomu ze sociálních demokratů, což předsedkyni strany Andreu Nahlesovou dostává do politicky velice nepříjemné situace.

Nahlesová sice tvrdí, že „přemístění“ Maassena“ je těžko stravitelné, ale strana to podle ní „musí vydržet.“ Sociální demokraté jsou ale nespokojeni a tvrdí, že Seehofer selhání odměňuje povýšením.

Sociální demokraté označují Seehofera za iracionálního a tvrdí, že jeho jediným cílem na sklonku jeho politického života je přivodit koalici co největší škody. Bavorská SPD nechce jmenování Maassena do funkce na ministerstvu vnitra dovolit. Řada straníků, jak Nahlesová navíc oznámila, není už ochotna Seehofera nadále snášet jako koaličního partnera a člena vlády.

Nahlesová ale tvrdí, že nelze obětovat vládu kvůli tomu, že Seehofera někoho, kdo je podle SPD nepřijatelný, jmenuje za úředníka ministerstva vnitra. Je zde prý mnoho důvodů, proč musí být vláda – eskaluje obchodní napětí s USA, válka v Sýrii, Evropa se může rozpoltit, to vše jsou podle Nahlesové důvody, proč vláda musí pokračovat. Nahlesová dala jasně najevo, že kvůli Maassenovi vládu rozbíjet nehodlá.

Politolog Albrecht von Lucke se také vyjádřil ke koaliční krizi kvůli odvolaném šéfovi německé kontrarozvědky Maassenovi. On sám se domnívá, že jde o „strategické selhání.“ Domnívá se, že poločas rozpadu koalice se masivně zvýšil. Merkelová je podle něj slabá.

Nahlesová podle něj udělala chybu v tom, že se dopustila příliš silného výroku „Maassen musí jít a taky půjde“. Jenže on byl místo toho de facto povýšen na státního tajemníka. Strategické selhání je v tom, že s tímto povýšením souhlasila. Von Lucke si myslí, že to pak vypadá jako čirý politický handl, což má zdrcující dopady na důvěryhodnost politiky. To to mimo SPD.

SPD má samozřejmě velká dilemata, říká dále politolog. Je totiž v obklíčení hned ze tří stran. Zleva po ní jde Levice a nyní navíc ještě hnutí Povstaňme (pozn. redakce, hnutí založené Sahrou Wagenknechtovou). Jenže útoky jsou i ze středu, z CDU Angely Merkelové, která se posunula k liberálním názorům, a pak jsou tu Zelení, kteří posilují svojí pozici. No a pak je tu ještě AfD, která přitahuje lidi s autoritárnějším viděním. Je možné, že Nahlesová se jako předsedkyně SPD bojí, že ztratí i tyto voliče, říká politolog.

SPD působí slabě, rozhádaně, bez jasného směřování. SPD se musí rozhodnout, za čím vlastně stojí, říká von Lucke. Tím, že sociální demokraté pořád jen ustupují, snižuje se ochota voličů, ale i členů strany se za stranu postavit a hájit ji. Samozřejmě, že krok Nahlesové jen posiluje ty, kteří jako Kevin Kühnert (předseda mladých sociálních demokratů – pozn. redakce) kritizovali od počátku velkou koalici. Politolog von Lucke si myslí, že Nahlesová měla spor vyostřit – například hrozit rozpadem koalice, pak by Merkelová prý Seehofera obětovala, myslí si politolog. A nyní místo toho na ministerstvu vnitra sedí dva velcí kritici Merkelové, Seehofer a Maassen.

Von Lucke se také domnívá, že Merkelová neuplatnila své kompetence jako kancléřka, což dále ukazuje na její slabou pozici. Merkelová to udělala jako vždycky, nechá danou stranu projevit se a nedělá nic, rozhlíží se po strategických možnostech, říká von Lucke. Ale Nahlesová to přehnala tím, jak velká vzbudila očekávání. Kancléřka Merkelová se tak rozhodla pro pokračování koalice se Seehoferem. Bezesporu má Merkelová i Nahlesová strach z dalšího posilování AfD, jenže to Seehofera dál posílilo, tvrdí von Lucke.

Jedná se už o druhou existenční krizi koalice. Letní krize (šlo o migrační spor mezi CDU a CSU, pozn. redakce) byla podle politologa závažnější, šlo i o možné roztržení mezi CDU a CSU. Ale ta současná je špatná v tom, jak moc budou občané dále této vládní koalici věřit. Pokud všechny strany nenajdou efektivní směr vládnutí a nový začátek, pak tato koalice nemá žádnou budoucnost, míní politolog von Lucke dále. Kauza Maaseen drtivě přiblížila možnost rozpadu koalice. Bavorské volby ukáží víc, ale je nasnadě, že bez Seehofera by koalice fungovala lépe, zakončuje politolog.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Harald Bischoff – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45151099

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.