Kartel OPEC+ má problém s nahrazením íránských výpadků

V srpnu OPEC+ vytěžil méně ropy, i když je třeba nahradit výpadky íránské ropy na světovém trhu.

Ropný kartel OPEC a jeho spojenci (ve zkratce OPEC+) srpnu omezili těžbu ropy, protože došlo k poklesu íránské těžby ropy. Důvodem jsou americké sankce proti této zemi.  Tím pádem se OPECu a dalším nepodařilo dostat těžbu na vyšší úroveň, sdělili delegáti jednání v Alžírsku.

OPEC je nyní celkově pod tlakem. Navíc prezident Donald Trump požaduje nízké ceny ropy. Podle informací z jednání OPEC a Rusko uvažovali o tom, že by zvýšili těžbu o 500 tisíc barelů denně v reakci na výpadek íránské ropy.

Podle analytika Olivera Jacoba učinila Saúdská Arábie tu chybu, že se snažila o kompenzování ztrát íránských dodávek, ale ropný trh zajímá větší bezpečnost dodávek, než mohlo Saúdové takto nabídnout. Důsledkem je podle Jacoba, že síla cen ropy ohrožuje nyní růst poptávky. Tedy, jak Jacob, míní je tu dost protiargumentů k nápadu zvýšit nyní produkci.

Společná komise OPECu a nečlenů došla potom k závěru, že závazek na redukování těžby byl v srpnu plněn na 129 %. V červenci se jednalo o 109 %.

Podle ománského ministra ropného průmyslu bin Hamad Al -Rumhyho OPEC a nečlenové přesáhli slíbené škrty v těžbě v srpnu o 600 tisíc barelů za den.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.