Plné dopady finanční krize možná ještě nevidíme

Dnes jsou kvůli historicky nízkým úrokovým sazbám dluhy znovu na vzestupu.

South China Morning Post ve svém komentáři píše, že světový dluh je větší než před deseti lety. Banky, které byly považovány za příliš velké na to, aby padly (too big to fail), jsou dnes ještě větší.

Před deseti lety byla investiční banka Lehman Brothers ponechána svému osudu. Tím se spustila akutní fáze globální finanční krize. Nebylato Velká deprese, ale Velká recese. SCMP se ptá: je po deseti letech vše za námi?

Krize vypukla v USA. Jejími prvními známkami byl propad na realitním trhu, imploze hypoték a na ně navázaných derivátů. Americká krize se přenesla na krizi suverénů v Evropě.

Velké banky hrály v krizi kritickou roli, takže se očekávalo, že budou zmenšeny, aby se zamezilo systémovému riziku. Místo toho jsou největší americké banky ještě větší a mají ještě větší tržní podíl.

Dluhy byly před deseti lety příliš vysoké, a hlavně schované přes tzv. stínové bankovnictví. Jenže dnes, kvůli historicky nízkým úrokovým sazbám, je dluh na vzestupu. Citigroup tvrdí, že globální dluh vzrostl na 217 % hrubého domácího produktu a je téměř o 40 procentních bodů vyšší než před 10 lety.

Obavy se týkají hlavně Číny, která nese velký podíl na nárůstu nového dluhu. Prezident Si se sice s odhodláním pustil do stínového bankovnictví, jenže obchodní válka s USA vede k tomu, že úvěry se znovu roztočily. Pád čínské ekonomiky se nekoná, ale to neznamená, že se jí nemůže týkat „Minského okamžik“ – tedy bod, kdy cena aktiv prudce spadne.

Velká deprese vedla k evropskému fašismu a ohrozila kapitalistický a demokratický systém, píše dále komentář SCMP. Velká recese vede k nárůstu pravicových uskupení na Západě.

Nekonvenční použití monetárních nástrojů jako je kvantitativní uvolňování, uměle vyhnalo vzhůru ceny aktiv, od akcií po nemovitosti. Výsledkem je největší přerozdělení bohatství v historii, varuje SCMP. Chudí nemají prospěch z růstu, zasáhli je nehumánní škrty. Prezident Trump by se bez podpory těchto lidí do Bílého domu nedostal. Jejich vztek je možná to opravdové nebezpečí. Je ještě příliš brzy na vyhodnocení plných dopadů ekonomické krize.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.