Budou v Británii nové volby?

V Británii se mluví o předčasných volbách. Hlavním důvodem je chaos kolem Brexitu.

Bude nakonec souhlasit premiérka Theresa Mayová s novými volbami? Jeremy Corbyn jako vůdce opozice dal najevo, že jeho strana je na to připravena, píše Tagesschau.

Jednání o Brexitu mezi Spojeným královstvím a EU je na mrtvém bodě. Objevují se proto i návrhy na předčasné volby. Noviny Sunday Times přinesly informaci, že Mayová pověřila své politické poradce, aby připravili nouzový plán na nové volby v listopadu. Očividně chce mít krytí a podporu obyvatelstva pro nový plán k vystoupení z EU a zároveň si zajistit postavení premiérky.

Opoziční Labouristické straně by se nové volby hodily. Corbyn pro BBC uvedl, že dává jasně přednost novým volbám před druhým referendem o Brexitu. Po nových volbách by jednal s Evropou o budoucích vztazích.

Sjezd Labour party se radí o Brexitu a o budoucím směřování strany. Corbyn je euroskeptik a již v roce 1975 hlasoval proti vstupu země do EU. Prozatím druhé referendum striktně odmítal. Jenže nálady se od summitu EU v Salcburku dosti změnily.

Mayová totiž se svým plánem odchodu (plán z Chequers vybojovaný po velkých vnitrostranických konfliktech) narazila na odmítnutí vlád EU. Chce mít po Brexitu s EU dohodu o volném obchodu pro zboží a zemědělské výrobky, ale ne pro služby, odmítá i volný pohyb osob. To ale zase odmítá EU. Je otázka, jak zabránit „tvrdé hranici“ mezi Severním Irskem a mezi Irskou republikou.

Premiérka nedbá na pozici EU a dál se chce držet svého brexitového kurzu. A nechce uhnout. Říká, že je potřeba udělat to správné pro Velkou Británii a je potřeba udržet nervy na uzdě.

Jenže čas tlačí, protože na konci března 2019 má dojít k odchodu z EU. Proto Mayová chce od EU alternativní nabídku a varuje před vystoupením bez dohody. Mayová je i vnitropoliticky pod značným tlakem. Stoupenci tvrdého křídla v její vlastní straně chtějí ráznou odluku od EU. Sjezd konzervativců, který se bude konat od 30. září do 3. října je proto mimořádně důležitý.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.