Co když je Trumpova obchodní válka vlastně požehnáním pro čínské lídry?

Obchodní válka v Číně rozpoutala debatu o tom, jaké jsou skutečné silné stránky Číny a jaká jsou její omezení.

Wang Siang-wej píše provokativní článek pro South China Morning Post. Co když Trumpova válka jen Číně dobře ukazuje její sílu i omezení?

Pozn. redakce: je pozoruhodné, že takto kritický článek vůči čínskému vedení vyšel v čínských médiích, byť v anglické mutaci.

Americký prezident Donald Trump eskaluje svoji válku s Čínou – cla budou uvalena na dalších 200 mld. dolarů dovozu, Čína provádí odvetu na 60 mld. dolarů amerického zboží.

Trump už hrozí, že cly zatíží veškerý čínský dovoz, proto se investoři domnívají, že obchodní válka bude dlouhá. Jack Ma z Alibaby odhaduje spor na dvacet let (pozn. redakce: Alibaba Holding vlastní také South China Morning Post).

Někteří si myslí, že Trump vůbec žádnou dohodu nechce, ale chce jen vybudit svůj elektorát před listopadovými volbami.

Jenže, klade si základní otázku Siang-wej, opravdu jde Trumpovi o zastavení autoritářského režimu v Číně, což sami čínští představitelé tak vnímají?

Čínská státní média Trumpa a jeho jestřáby vykreslují jako někoho s podlými motivy. Pomocí obchodní a investiční politiky chtějí zabránit čínskému rozvoji a zbrzdit čínské snahy stát se velmocí srovnatelnou s USA. Proto tolik naděje, že Trump v roce 2020 prostě odejde.

Tento způsob myšlení je naivní, myslí si Siang-wej. Ten, kdo přebývá v Oválné pracovně, nehraje takovou roli. Protože rivalita mezi Čínou a USA bude hlavním tématem jejich bilaterálních vztahů po další dekády. Vzájemně nahromaděné frustrace a nepřátelství nyní vrcholí.

Čínští zástupci zjistili, že v USA najdou jen slova kritiky. Ublíženectví z neférového obchodu, investiční omezení, aktivity v Jihočínském moři, krádež amerických technologií a duševního vlastnictví – jedna kritická linie v jinak rozdělené zemi.

Jenže pozor, Čína může být ráda, že prezidentkou není Hillary Clintonová. Například by určitě pokračovala s Transpacifickým partnerstvím (TPP), které Čínu vylučovalo. Tato dohoda s geopolitickým účelem by Čínu izolovala a členské země by se napojily na USA. Čínu by to poškodilo.

Clintonová by se také více zaobírala lidskými právy, například v případě Ujgurů. Což by čínskou pozici také poškodilo.

Trump ovšem TPP zničil. A navíc, dělá vše proto, aby si znepřátelil americké spojence, tedy celou G7, od Kanady po Japonsko. Buď se s nimi hádá o obchodě, nebo o výdajích na zbrojení.

Možná to jsou jen takové malé hádky v rodině a jednotná fronta proti Číně stále hrozí. Jenže, upozorňuje Siang-wej, důvěra v americké vůdcovství upadá, USA se stahují z mezinárodní scény. A to je příležitost pro čínské lídry, aby rozšířili vliv země, politiky i ekonomicky.

Navíc Trumpova obchodní válka v Číně rozpoutala debatu o tom, jaké jsou skutečné silné stránky Číny, ale i její omezení. Prezident Si se dostal k moci na konci roku 2012, dle nové ústavy může vládnout, jak dlouho bude chtít. Čínská propaganda podporuje kult osobnosti prezidenta, často vychvalováním toho, čeho země dosáhla ve zpracovatelském průmyslu a technologiích. Důkazem je i ambiciózní plán „Made in China 2025“, díky němuž má Čína vést hlavní high-tech sektory, včetně umělé inteligence a robotů.

Ale Trumpovy kroky ukázaly slabé kroky Číny a také propagandu, která to často prostě přehání.

Trump ukázal na příkladu firmy ZTE – tedy jedné z největších čínských telekomunikačních firem – jak lehce by ji dokázal zničit. A debata ukázala jedno, tvrdí Siang-wej: Čína je za USA tak třicet let, co se týká technologického know-how.

Čínská propaganda následně utlumila a zaujala realističtější postoj vůči obchodní válce s USA.

Dalším krokem je navýšení čínského otevírání se zahraničním investicím, například Tesla bude moci otevřít celou svou továrnu v Šanghaji na výrobu elektrických aut.

Čínští zástupci to nebudou chtít přiznat, ale historie ukazuje jasně: když Čína přestane s reformami, objeví se externí tlak, aby se věci znovu daly do pohybu.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.