Odhady cen ropy už mluví o 100 dolarech za barel

Reuters. Ceny ropy v pondělí narostly o 2 % v souvislosti s přibližujícími se sankcemi USA proti Íránu. Ty se mají výrazně dotknout íránských vývozů ropy, a tím i světového trhu s ropou. V souvislosti s tím někteří obchodníci už hovoří o nové ceně 100 dolarů za barel ropy, píše Reuters.

V daný moment, tedy v pondělí ráno, cena ropy poskočila nejvíce od května letošního roku. Typ LCOc1 se prodává za 80, 43 dolarů/barel, zatímco typ WTI (West Texas Intermediate) je na 72,06 dolarech/barel.

Také na americkém trhu je pociťován tlak zužujícího se světového trhu s ropou.  Podle obchodníků s komoditami Trafigura a Mercuria by se mohl typ ropy Brent prodávat kolem Vánoc už za 90 dolarů a v novém roce za 100 dolarů. Vyšší ceny mají mít souvislost s americkými sankcemi proti Íránu. Ty začnou platit v listopadu.

Firma J.P. Morgan odhaduje ztrátu dodávek ropy na světový trh v rozsahu 1,5 milionů barelů za den.  Jako reálnou vidí možnost, že cena ropy se vyhoupne na 90 dolarů za barel. Mercuria dokonce hovoří o 2 milionech barelů za den. Skupina OPEC+ diskutuje zvýšení těžby ropy, která by zvedla dodávky ropy na světový trh. Žádné rozhodnutí ale nebylo zatím publikováno. Nicméně předpokladem je, že ani zvýšená těžba nenahraní veškeré ztráty.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.