Souhrn dnešních zpráv !A: ropa může stát až 100 dolarů, německá AfD je druhou nejsilnější stranou a český pracovní trh má stále málo lidí

Ropa by mohla znovu stát 100 dolarů za barel. AfD je podle odhadů druhou nejsilnější stranou v Německu. Na českém pracovním trhu pokračovalo napětí mezi poptávkou a pracovními zdroji.

Odhady cen ropy už mluví o 100 dolarech za barel

Reuters. Ceny ropy v pondělí narostly o 2 % v souvislosti s přibližujícími se sankcemi USA proti Íránu. Ty se mají výrazně dotknout íránských vývozů ropy, a tím i světového trhu s ropou. V souvislosti s tím někteří obchodníci už hovoří o nové ceně 100 dolarů za barel ropy, píše Reuters.

V daný moment, tedy v pondělí ráno, cena ropy poskočila nejvíce od května letošního roku. Typ LCOc1 se prodává za 80, 43 dolarů/barel, zatímco typ WTI (West Texas Intermediate) je na 72,06 dolarech/barel.

Také na americkém trhu je pociťován tlak zužujícího se světového trhu s ropou.  Podle obchodníků s komoditami Trafigura a Mercuria by se mohl typ ropy Brent prodávat kolem Vánoc už za 90 dolarů a v novém roce za 100 dolarů. Vyšší ceny mají mít souvislost s americkými sankcemi proti Íránu. Ty začnou platit v listopadu.

Firma J.P. Morgan odhaduje ztrátu dodávek ropy na světový trh v rozsahu 1,5 milionů barelů za den.  Jako reálnou vidí možnost, že cena ropy se vyhoupne na 90 dolarů za barel. Mercuria dokonce hovoří o 2 milionech barelů za den. Skupina OPEC+ diskutuje zvýšení těžby ropy, která by zvedla dodávky ropy na světový trh. Žádné rozhodnutí ale nebylo zatím publikováno. Nicméně předpokladem je, že ani zvýšená těžba nenahraní veškeré ztráty.

AfD je druhou nejsilnější stranou v Německu

ARD Tagesschau. Strany koalice si opět pohoršily, informuje Tagesschau. AfD naopak posílila a předběhla sociální demokracii.

Unie se propadá a získala by 28 %, SPD jen 17 % hlasů, pro AfD by se rozhodlo 18 % dotazovaných. FDP získala podporu 9 %, Levice 10 % a Zelení 15 %. Vládní koalice by tak získala 45 % hlasů.

Popularita německého ministra vnitra Horsta Seehofera klesá. Jen každý třetí volič ho považuje za dobrý výběr na ministra vnitra. Klesla i jeho popularita v rámci CDU/CSU.

Napjatá situace na trhu s bydlením byla dalším tématem výzkumu. 46 % dotazovaných se domnívá, že je potřeba posílit sociální bydlení, které nejvíce pomůže uvolnit situaci na trhu bytů, na kterém dramaticky roste nájemné.

Nájemní strop považuje za užitečný nástroj 26 % dotazovaných. 

Napětí na českém pracovním trhu pokračovalo

ČSÚ. I první pololetí provázelo napětí na trhu práce, informuje tisková zpráva Českého statistického úřadu, ze které citujeme. Poptávka po pracovní síle nepolevovala a dostupné zdroje pracovní síly ji nedokázaly uspokojit. Pro podniky napříč všemi odvětvími to byla významná bariéra jejich dalšího růstu.

„Počet pracujících dosáhl ve druhém čtvrtletí nového maxima 5,44 miliónu. Míra nezaměstnanosti se pohybovala blízko svého dna. Počet volných pracovních míst narostl do té míry, že převýšil množství registrovaných uchazečů o práci. Výsledkem těchto tlaků na trhu práce byl meziroční růst průměrné mzdy o 8,6 % v obou letošních kvartálech,“ konstatovala analytička ČSÚ Karolína Súkupová. Reálná kupní síla mezd se v prvním pololetí zvýšila o 6,4 %, což byl nejlepší výsledek za posledních patnáct let.

Meziroční tempo růstu HDP ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 2,4 %. Negativně na tento výsledek působila hlavně změna zásob. Vliv zahraničního obchodu byl kladný, nicméně slabší než v předchozím roce. Čtvrtletní přírůstek HDP dosáhl 0,7 %. Z pohledu meziročního růstu se Česko zařadilo těsně nad průměr EU, který činil 2,2 %.

K růstu ekonomiky nejvýrazněji přispěla odvětví služeb, která profitovala hlavně z poptávky v dopravě a skladování. Klíčová byla také rostoucí spotřeba domácností. „Dařilo se informačním a komunikačním činnostem i finančnímu sektoru. Výrazný obrat zaznamenalo i díky zlepšení v čerpání prostředků z rozpočtu EU stavebnictví. Jeho meziroční růst hrubé přidané hodnoty o 5,3 % znamenal nejlepší pololetní výsledek od roku 2007. Naopak role zpracovatelského průmyslu tentokrát oslabila,“ doplnil analytik ČSÚ Jiří Kamenický.

Růst spotřebitelských cen se ve druhém čtvrtletí udržel nad úrovní 2 %. Ačkoliv zdražování potravin polevilo, ceny bydlení a energií se zvýšily o 2,6 %. Projevovaly se tak jednak dražší nájmy z bytů a imputované nájemné, jednak ceny energií, které letos začaly opět růst.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.