Cena ropy na čtyřletém rekordu, OPEC+ se ke zvýšení těžby nemá

Reuters.  Cena ropy dosáhla nejvyšší ceny od listopadu 2014, píše Reuters.  Rostoucí cena je důsledkem nadcházejících sankcí proti Íránu, které omezí jeho vývozy ropy na světový trh, a dále neochoty OPECu zvýšit těžbu ropy.

Cena ropy Brent je na 81,62 dolarech za barel. Cena ropy WTI činí 72,37 dolarů za barel. V obou případech jde o rekordní nárůst.

Většina analytiků očekává, že americké sankce vůči Íránu povedou k tomu, že ropný trh ztratí asi 1 milion až 1,5 milionu barelů za den. Tento názor panuje i navzdory tomu, že Francie, Velká Británie, Německo a Rusko slibují zavést platební mechanismus, který by Íránu umožnil obchodovat se světem navzdory sankcím.

Skupina OPEC+ (OPEC a nečlenové, hlavně Rusko) se zatím nemá k tomu, že by zvýšila svoje těžební kapacity v reakci na íránské sankce. Pozorovatelé míní, že v nejbližší době takové rozhodnutí nepadne. Další jednání má OPEC+ naplánováno až na prosinec. Do to doby je zde „okno příležitosti“ k růstu cen ropy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.