Írán vysílá tajné tankery

S tím, jak se blíží další americké sankce, se Írán znovu chystá prodávat ropu tajně.

Tanker s názvem Happiness je dobrou ukázkou, napsaly Financial Times. Když vyplul z Hormuzu, vypnul systém, který dovoluje obchodníkům sledovat tankery na moři. Spolu s tím, jak od listopadu roste americký tlak a sankce, přechází Írán na systém tajných tankerů, které neumožňují sledovat, kdo íránskou ropu kupuje.

Íránská ekonomika, píší FT, je ve velkých problémech. USA budou sankcionovat každého, kdo by s Íránem obchodoval. Přitom Írán si nemůže dovolit rezignovat na export ropy, klíčového zdroje vládních příjmů, takže íránská vláda znovu začíná prodávat potají. Tanker Happiness je jedním ze sedmi, které sledovací zařízení vypínají a brání tak sledování.

Írán má s provozováním utajeného prodeje zkušenosti, když byl před lety pod sankcemi, dělal totéž. Írán prodává asi dvě třetiny své produkce, což je za normálních podmínek asi 3,8 milionů barelů za den. Obamova administrativa sice uvalila sankce, ale povolila vývoz 1,5 milionu barelů za den, přesto íránská ekonomika spadla do recese. Trump je ještě tvrdší, není ochoten tolerovat žádný export ropy.

Od května, kdy Trump vystoupil z jaderné dohody, se export íránské ropy snížil o 500 000 barelů denně, a klesl tak na méně než 2 miliony barelů denně. Potíže pociťuje samozřejmě i íránská měna, která oslabila od začátku roku o více než 70 %.

Jižní Korea a Francie nákup ropy od Íránu zcela zastavily, Čína a Indie jí kupují méně. Asi tak 10-15 milionů barelů ropy „bloudí“ na tankerech na moři a hledá kupce.

USA hodlají utahovat šrouby. Trumpova administrativa prý chce pro postižené země hledat náhradu za íránskou ropu a Trump tlačí na Saúdskou Arábii, aby těžila víc. Írán tuto politiku u zemí OPEC samozřejmě kritizuje.

Analytici neočekávají, že Írán přestane zcela vyvážet, ale i samotný pokles exportu má na ekonomiku dramatický vliv a samozřejmě může ohrozit i politické přežití umírněného prezidenta Ruháního.

Íránská ekonomika se snaží přizpůsobit, vláda například povolila zapojení soukromého sektoru do prodeje ropy. Celkově se ovšem očekává, od rafinérií po banky, že Trump bude proti těm, kteří sankce porušují, postupovat mnohem agresivněji.

Jenže sledovat tankery lze řadou způsobů a anomálie na trhu jsou dobře vidět. Občasné prodeje mohou projít bez povšimnutí, ale pašování ve velkém nikoliv.

Tajné tankery tak nejsou pro Írán řešením, ale spíš symptomem jeho problémů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.