Labour plánuje akcie pro zaměstnance

Návrh strany počítá se založením Fondu inkluzivního vlastnictví pro firmy nad 250 zaměstnanců. Ti by pak dostávali dividendy z 10 % podílu ve firmě.

Labouristická strana předložila radikální návrh, píší Financial Times. Každá firma s více než 250 zaměstnanci bude muset převést 10 % na své zaměstnance. Postupně.

Jedná se vlastně o zaměstnanecké vlastnictví. Zástupci ředitelů označili opatření za „drakonické“. John McDonnell, který je stínovým ministrem financí, se domnívá, že toto opatření povede k nárůstu produktivity.

Návrh byl inspirován Družstevní stranou (Cooperative Party) a v praxi by to mělo fungovat asi takto: každá firma s více než 250 zaměstnanci by musela založit Fond inkluzivního vlastnictví. Fond by se tvořil deset let, nakonec by obsahoval deset procent základního jmění a byl by řízen zástupci zaměstnanců. Pracovníci by akcie nesměli kupovat či prodávat, ale získávali by dividendu.

Maximální výplata dividendy by byla 500 liber na pracovníka. Vyšší částka by směřovala do národního fondu, který by sloužil k redistribuci bohatství.

Negativně nápad hodnotí manažeři, kteří říkají, že takovéto opatření odláká investory. Byznys jej přiřazuje k podobným zásahům, jako je navýšení korporátní daně, znárodnění některých firem se základní infrastrukturou či posílení práv pracovníků. A samozřejmě také zdůrazňuje, že by toto opatření mělo velké negativní dopady na Velkou Británii, investice a kapitálové trhy.

McDonnell ale tvrdí, že opatření pomůže pracovníkům, jejichž mzdy jsou velmi nízké. Tím, že pracují pro firmu, mají právo podílet se na jejím bohatství. Podíl ve firmě znamená zvýšení produktivity, říká McDonnell, a také vede k preferenci dlouhodobého uvažování.

Z plánu by mohlo mít prospěch až 10,7 milionů Britů, kteří pracují pro velké korporace. Pro malé firmy by zřízení fondu bylo dobrovolné. Labour očekává, že si tento návrh získá velkou popularitu, neboť občané jsou velice rozezleni stoupající nerovností, tedy faktem, že se bohatí po Velké recesi stali ještě bohatšími.

FT se zamýšlejí nad problémy, které by realizací plánu mohly vzniknout – například odchod některých firem z burzy. Zahraniční firmy také nemohou být nuceny, aby předaly část svého jmění zaměstnancům, takže je možné, že by kótované firmy „přešly“ například pod Frankfurt, aby se opatření vyhnuly.

Je tu i možnost, že akcionáři by si nevypláceli dividendy a místo toho by preferovali zpětný odkup akcií.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.