Sigmar Gabriel o německé velké koalici: takhle se nedá vládnout

Bývalý předseda sociální demokracie Gabriel kritizuje koaliční politiku v Německu. Pokud je cílem navzájem se ponižovat, koalice nemá smysl.

Před půl rokem byl Gabriel odejit z funkce ministra, po osmi letech, kdy předsedal německé sociální demokracii, je jen řadovým poslancem, píše ARD Tagesschau.

Gabriel na rovinu přiznává, že současným stavem v SPD trpí. Strana se v průzkumech propadá, velká koalice vypadá nestabilně.

Podle Gabriela se lidé znechuceně odvracejí od politiky jako takové, mají pocit, že se politici nevěnují jejich všednímu životu a důležitým věcem, ale jen sami sobě. To, že byl Hans-Georg Maassen po odchodu z kontrarozvědky povýšen, ukazuje, že se vytratil politický cit. Podle Gabriela nese odpovědnost především ministr vnitra Horst Seehofer, částečně pak kancléřka Angela Merkelová a také SPD, která s tím vším souhlasila.

Gabriel říká, že takto se vládnout nedá. Když cílem je vzájemně se ponižovat, není možné být v jedné vládě. Gabriel doufá, že po 14. říjnu, tedy po volbách v Bavorsku, nezůstane Seehofer v úřadu a straně bude umožněn nový začátek.

Když Gabriel odcházel z funkce ministra zahraničí, byl nejoblíbenějším německých politikem. Ani nyní nezůstává stranou, minulý víkend byl v Moskvě a také vydal knihu. Zatím na současnou předsedkyni strany Andreu Nahlesovou neútočí, i když je vidět, že ho odvolání stále bolí. Osobně se domnívá, že Nahlesová kolem sebe nechtěla mít silné jedince, tedy ani jeho.

Zároveň Gabriel odmítá, že by plánoval politický comeback, koalice podle něj potřebuje restart, a v politice lidé nejsou proto, aby se měli nějak zvlášť mezi sebou rádi, jsou v ní proto, aby plnili úkoly. Gabriel radí ještě jednou se pokusit zemi řádně a rozumně spravovat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.